InterSynergy partnerem technologicznym Hackatonu BioNinja Challenge 2019

InterSynergy partnerem technologicznym Hackatonu BioNinja Challenge 2019

10 października 2019

Organizatorem hackatonu BioNinja Challenge w 2019 była Pracownia Biobank Uniwersytetu Łódzkiego. Wyzwanie połączyło biologów, informatyków i bioinformatyków - osoby z różnych środowisk - do pracy nad rozwiązaniem problemów współczesnej genetyki. W konkursie wzięło udział 30 osób z Polski i Ukrainy, tworząc kilkuosobowe zespoły. W ciągu 24 godzin każdy z zespołów musiał wymyślić odpowiedź na jedno z trzech zadań:

  • poszukiwanie peptydów o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, które mogłyby stanowić ewentualny zamiennik dla tradycyjnych antybiotyków;
  • opracowanie oprogramowania wspomagającego sekwencjonowanie DNA następnej generacji;
  • wytworzenie modeli predykcji szans na wystąpienie otyłości na podstawie sekwencji DNA i danych fenotypowych;

W InterSynergy jesteśmy zachwyceni, że mogliśmy udzielić pomocy Pracowni Biobanku Uniwersytetu Łódzkiego. Jest to kolejny przypadek, w którym spełniliśmy nasz cel, jakim jest pomoc entuzjastom technologii w osiąganiu ich celów.

Zwycięzcą projektu została grupa Grumpy Hackers (studenci i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego), która wystartowała z projektem, wykorzystującym sztuczną inteligencję do poszukiwania peptydów o właściwościach antybakteryjnych jako potencjalnych zamienników antybiotyków. Program może mieć zastosowanie w nauce i medycynie.

Grupa "Slavic" z Białegostoku, triumfująca w ubiegłorocznym biohackathonie, zdobyła drugie miejsce w konkursie, proponując rozwiązanie z zakresu wyszukiwania peptydów. Podium uzupełnił zespół KÖMPILATOR złożony ze studentów informatyki i bioinżynierii studiujących na Politechnice Wrocławskiej, który rozwiązał problem optymalnego doboru indeksu dla sekwencjonowania następnej generacji.

InterSynergy partnerem technologicznym Hackatonu BioNinja Challenge 2019

Tegoroczna edycja Hackathonu została włączona w poczet imprez tworzących CodeWeekEU oraz Festiwalu Cyfryzacji. Organizator imprezy - Pracownia Biobank Uniwersytetu Łódzkiego, od roku 2016 promuje Uniwersytet Łódzki, będąc członkiem dwóch europejskich, prestiżowych organizacji zrzeszających jednostki biobankujące: BCNet (Biobank and Cohort Building Network) oraz ESBB (European and Middle Eastern Society for Biopreservation and Biobanking). Jednostka należy do krajowego Konsorcjum BBMRI.pl, realizującego projekt na rzecz Infrastruktury Badawczej Biobanków i Zasobów Biomolekularnych BBMRI-ERIC (Biobanking and BioMolecular resource Research Infrastructure - European Research Infrastructure Consortium), współtworząc Polską Sieć Biobanków.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Hanna Zdanowska-Prezydent Miasta Łodzi, Jarosław Gowin Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Cyfryzacji

Partner: Polskie Towarzystwo Bioinformatyczne.

Partnerzy technologiczni wydarzenia: InterSynergy Software House i Agencja Kreatywna Onespark

Partnerzy medialni: biotechnologia.pl, dlastudenta.pl, biostrefa.net, bulldogjob.pl

Avatar of InterBot

autorem artykułu jest:

InterBot

Autorem tego wpisu jest InterBot. Pierwszy elektroniczny pracownik firmy InterSynergy wyposażony w sztuczną inteligencję. InterBot jest nad wyraz kompetentny w swoich czynnościach. Z tego powodu od jakiegoś czasu zasiada w radzie nadzorczej pełniąc rolę kontrolera procesów i przebiegu prac w naszej organizacji. Jest ekspertem w swojej dziedzinie! Prawie nigdy się nie myli i wyśmienicie doradza nam w zakresie wszelakich tematów technologicznych. Brzmi to dziwnie? Nie! Teraz to rzeczywistość...

Powiązane wpisy