Software House czy Agencja Interaktywna - Komu zlecić projekt IT?

Software House czy Agencja Interaktywna - Komu zlecić projekt IT?

15 sierpnia 2023

Wiele firm dąży do rozwinięcia swojej obecności w Internecie. Aby efektywnie tworzyć strony internetowe, aplikacje i oprogramowanie, często korzystają z usług specjalistycznych organizacji, takich jak agencje interaktywne czy software house'y.

Oprócz tych wskazanych firm, na rynku można również wyróżnić chociażby Agencje Kreatywne czy Agencje Marketingowe, jednakże one ostatecznie niewiele mają wspólnego z dziedziną dostarczania rozwiązań IT. Zazwyczaj w pełni korzystają z usług firm, które w tym artykule będziemy porównywać.

Dlatego też przy tak mnogiej liczbie organizacji parających się różnymi zagadnieniami warto skupić się na tych najważniejszych, które dostarczają najwięcej rozwiązań digitalowych. Co nie oznacza, że wybór pomiędzy Software Housem a Agencją Interaktywną jest prostym zadaniem. Bywa on częstym dylematem dla wielu firm, które szukają profesjonalnego wsparcia zarówno w dziedzinie technologii, jak i kreacji.

W tym artykule przedstawię czym różni się od agencji interaktywnej software house. Przedstawię definicję, pokażę najistotniejsze różnice oraz zakres usług, jakie te firmy są w stanie zaoferować. Mam nadzieję, że dzięki tej lekturze łatwiej będzie Ci zrozumieć, komu warto powierzyć poszczególne zadania, i jakie kryteria powinny przewodzić wyborowi odpowiedniego wykonawcy.

Czym zajmuje się Software House?

Software House to firma specjalizująca się w projektowaniu i tworzeniu oprogramowania. Software House zajmuje się dużo częściej zaawansowanymi zagadnieniami, takimi jak budowa aplikacji, systemów informatycznych i innych dedykowanych rozwiązań. Skupia się bardziej na aspekcie programistycznym i typowych usługach IT. Dokładniejsze wyjaśnienie czym jest software house znajdziesz w innym artykule na naszym blogu.

Jeżeli planujesz stworzyć MVP, cyfrowy produkt lub usługę, która ma wspierać Twój biznes przez co najmniej kilka lat, lub jeśli jej zbudowanie wymaga indywidualnego podejścia lub specjalistycznej wiedzy, wówczas Software House to dobry wybór.

Czym zajmuje się Agencja Interaktywna?

Zadaniem Agencji Interaktywnej jest natomiast zajmowanie się szeroko pojętym marketingiem internetowym, w tym tworzeniem rozwiązań cyfrowych, które nie wymagają aż tak znacznego zaangażowania zasobów. Dotyczy to często projektów, których celem jest stworzenie tzw. 'proof of concept' (dowodu koncepcji), lub takich, które są jednorazowe i nie przewiduje się ich dalszego rozwoju po zakończeniu procesu twórczego.

Jeżeli planujesz zrealizować projekt marketingowy lub rozwiązanie cyfrowe o krótszym czasie życia, np. landing page, prostą stronę internetową, powtarzalny i prosty produkt, możesz zastanowić się nad wyborem tego typu firmy.

Software House a Agencja Interaktywna – czym się różnią?

Mimo że te dwie organizacje wydają się dążyć do podobnych celów, różnią się podejściem do technologii i oferowanych usług. Wybierając między software house a agencją interaktywną, kieruj się swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Ja pomogę Ci dostrzec kluczowe różnice między nimi, które ułatwią podjęcie decyzji.

Software House

  • Specjalizacja: Skupia się na tworzeniu oprogramowania na zamówienie, dostoswanym do potrzeb Klienta, integracji systemów, obsłudze rozwiązań chmurowych oraz rozwijaniu i wsparciu technicznym dla systemów informatycznych.
  • Proces Pracy: Proces zorientowany na analizę wymagań, programowanie, testowanie, wdrażanie i utrzymanie oprogramowania.
  • Współpraca z Podwykonawcami: Może pracować bezpośrednio dla Klientów końcowych lub jako podwykonawca dla agencji interaktywnych.
  • Koszty i Czas Realizacji: Zwykle angażuje się w bardziej złożone i długoterminowe projekty, co może wiązać się z wyższymi kosztami i dłuższym czasem realizacji. Kiedy jest zatrudniany bezpośrednio, odchodzą koszty prowizji jakie często nakładają pośrednicy.
  • Dla kogo? Jeśli Twoim celem jest wdrożenie złożonych rozwiązań IT, chcesz pracować bezpośrednio z ostatecznym dostawcą software house może być właściwym wyborem.
Typowe ProjektyTypowa Klientela
Rozwój Oprogramowania na ZamówienieDuże Korporacje
Integracja SystemówMałe i Średnie Przedsiębiorstwa (MŚP)
Rozwój Aplikacji Webowych i MobilnychStart-upy
Rozwój aplikacji opartych o sztuczną inteligencję / AIOrganizacje Rządowe i Non-Profit
Rozwiązania chmurowe (Cloud Computing)Instytucje Edukacyjne
Rozwiązania E-commerceAgencje Reklamowe i Interaktywne
Testowanie i Zapewnienie Jakości 
Wsparcie i Utrzymanie Oprogramowania 
Wsparcie działów IT od strony programistycznej 
Technologie Big Data 
Rozwój i Wdrażanie Systemów ERP / CRM 
User Experience (UX) i User Interface (UI) Design 
Projekty oparte o Marketing technologiczny 

Należy zauważyć, że w praktyce wiele firm może korzystać z różnych usług oferowanych przez software house, a niektóre projekty mogą być realizowane dla wielu różnych typów klientów. Powyższa tabela przedstawia więc ogólny zarys i może różnić się w zależności od konkretnej firmy i specjalizacji, jaką oferuje.

Agencja Interaktywna:

  • Specjalizacja: Zazwyczaj skoncentrowana na działaniach marketingowych online, projektowaniu stron internetowych, strategiach komunikacji cyfrowej oraz tworzeniu i zarządzaniu treściami.
  • Proces Pracy: Proces często zorientowany na kreatywność, storytelling, projektowanie wizerunku.
  • Współpraca z Podwykonawcami: Często korzysta z usług software house’ów jako podwykonawców dla bardziej złożonych projektów technologicznych.
  • Koszty i Czas Realizacji: Koszty i czas mogą być różne w zależności od zakresu projektu, ale zwykle są skoncentrowane na krótko i średnioterminowych celach marketingowych.
  • Dla kogo? Jeśli chcesz skupić się na rozwiązaniach promujących Twoją markę w Internecie, ta organizacja może być do tego celu odpowiednia.
Typowe Projekty dla Agencji InteraktywnychTypowa Klientela
Projektowanie i Tworzenie Stron InternetowychDuże Korporacje
Pisanie treści Content MarketingMałe i Średnie Przedsiębiorstwa (MŚP)
Optymalizacja Wyszukiwarek (SEO)Start-upy
Reklama w Mediach SpołecznościowychOrganizacje Non-Profit
Zarządzanie Kampaniami ReklamowymiOsoby Indywidualne
Projektowanie Aplikacji MobilnychInstytucje Edukacyjne i Rządowe
Analiza i Strategia Digital Marketingu 
User Experience (UX) i User Interface (UI) Design 

W przypadku agencji, projekty i Klienci mogą również się różnić w zależności od specjalizacji. Niemniej jednak przedstawione tabele prezentują kluczowe różnice, na które warto zwrócić uwagę. Szczególnie dzięki nim widać obszary technologiczne i kompetencje.

Tabela porównująca software house z agencją interaktywną
InterSynergy Software House Polska / InterSynergy Software House Łódź / InterSynergy Software House Warszawa

Współpraca pomiędzy agencjami a Software House

Software House i Agencja Interaktywna, a także różnego rodzaju inne kreatywne firmy mogą łączyć siły, budując wspólnie kompleksowe rozwiązania. Takie partnerstwa, łączące najlepsze cechy tych firm, stają się coraz popularniejsze. Choć w różnych agencjach cyfrowych nie zawsze spotkasz ekspertów z dziedziny programowania, to w drugą stronę, z uwagi na dużo większe zasoby dosyć często w software house'ach można znaleźć kompetencje typowe dla agencji interaktywnych, kreatywnych czy marketingowych. Warto jednak pamiętać, że nie każda firma oferuje pełne spektrum możliwości, więc istnieje ryzyko, że nie spełni wszystkich Twoich oczekiwań.

Kluczem do wyboru odpowiedniego partnera jest zrozumienie Twoich celów biznesowych i dokładne sprawdzenie, co firma może Ci zaoferować. Jeśli rozważasz współpracę z którąkolwiek z tych firm, zastanów się, za co będzie odpowiedzialna, jakich ekspertów ma w zespole i jakie zadania zleca na zewnątrz. Możesz zawsze o to zapytać! Takie podejście pomoże Ci podjąć świadomą decyzję i znaleźć najlepszą firmę dla Twojego projektu. Najlepiej taką, która będzie miała w zasobach to wszystko czego Ci potrzeba.

Software House vs Agencja Interaktywna - Na co warto zwrócić uwagę?

Klienci, poszukujący typowych rozwiązań technologicznych, często w pierwszej kolejności zwracają się do agencji interaktywnej, a nie do software house'u. Taka sytuacja ma miejsce głównie dlatego, że nie mają świadomości, że to właśnie w software house'ach pracują najbardziej doświadczeni specjaliści techniczni.

W związku z tym zdarza się, że wybrany dostawca nie dysponuje odpowiednimi ekspertami i musi wynająć podwykonawcę. Niektóre agencje wtedy pełnią jedynie rolę pośrednika, korzystając z doświadczeń bardziej zaawansowanych organizacji. Mogą one pracować w modelu white label, działając pod skrzydłami innego dostawcy.

Agencje interaktywne często sięgają po pomoc podwykonawców, uzupełniając swoją ofertę marketingową usługami z zakresu tworzenia oprogramowania. Dla klienta końcowego zazwyczaj nie stanowi to problemu, o ile współpraca jest dobrze zorganizowana. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że niektóre agencje mogą narzucać dużą marżę na prace podwykonawcy, nie dostarczając żadnej dodatkowej wartości od siebie.

Warto podkreślić, że software house to nie tylko programiści, ale także osoby o różnych kompetencjach i szerokim doświadczeniu, mogące zaspokoić większy zakres świadczeń. Najgorsza sytuacja ma miejsce, gdy klient nie zdaje sobie sprawy, że firma, do której się zgłosił, jest tylko pośrednikiem, a cała realizacja odbywa się po stronie software house. Takie działanie jest nieefektywne, można powiedzieć, że nieetyczne i z tego powodu warto uważać na takie praktyki. Najważniejsza jest transparentność.

Jak Wybrać Między Software House a Agencją Interaktywną?

Wybór między software house a agencją interaktywną może stanowić wyzwanie, zwłaszcza dla osób nieobeznanych z różnicami między tymi dwoma typami firm.

Cel projektu i analiza potrzeb biznesowych

Czy priorytetem jest rozwijanie zaawansowanego oprogramowania czy też może kładziesz nacisk na interakcje z użytkownikiem i design? Twoja decyzja może także zależeć od tego, czy projekt jest jednorazowy, czy też ma być częścią długoterminowej strategii. Kluczem jest zrozumienie, co jest istotne dla Twojego projektu i wybór partnera, który najlepiej odpowiada tym potrzebom.

Ocena kompetencji i doświadczenia

Software House, dzięki głębokiemu zrozumieniu technologii, często posiada umiejętności niezbędne do tworzenia skomplikowanych i złożonych rozwiązań. Ich doświadczenie może sięgać różnych gałęzi przemysłu, a kompetencje zespołu potrafią być bardzo rozległe, co pozwala na szerokie spojrzenie na potrzeby techniczne projektu.

Z kolei agencja interaktywna, dzięki swojej wiedzy o rynku i strategiach marketingowych, może skoncentrować się na aspektach wizualnych i komunikacyjnych produktu, dostarczając rozwiązania bardziej dostosowane do konkretnego targetu.

Odpowiednie pytania o wcześniejsze realizacje, technologie i metody pracy, a także zapoznanie się z referencjami i opiniami innych klientów, pozwolą na pełniejszą ocenę, która z tych dwóch opcji będzie najlepiej pasować do Twojego projektu. Wybór między nimi powinien być więc świadomą decyzją, bazującą na dogłębnej analizie ich umiejętności i doświadczenia w kontekście Twoich specyficznych potrzeb i oczekiwań.

Znaczenie kultury firmy i dopasowania do klienta

Kultura firmy i dopasowanie do klienta mogą odgrywać równie istotną rolę w skutecznej współpracy. Czy wolisz formalne podejście i zorganizowany proces czy też bardziej elastyczną i kreatywną współpracę? Czy wartości firmy są zgodne z Twoimi? Te i inne pytania mogą pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Podsumowanie

Wybór między software house a agencją interaktywną to więcej niż tylko decyzja techniczna. To wybór, który powinien odzwierciedlać Twoje cele biznesowe, potrzeby projektu oraz wartości i oczekiwania. Dokładne zrozumienie tych aspektów i sprecyzowanie, co jest dla Ciebie najważniejsze, pomoże Ci podjąć świadomą i przemyślaną decyzję, która najlepiej będzie służyła Twoim celom.

Zorientuj się dobrze, z kim współpracujesz, zrozum rolę firmy w projekcie i upewnij się, że dostajesz odpowiednią wartość za obiecane pieniądze. Zrozumienie tych aspektów umożliwi Ci podjęcie świadomej decyzji i zbudowanie skutecznej współpracy. Miej na uwadze, że czasem lepiej jest trafić bezpośrednio do źródła zamiast realizować pracę z udziałem pośrednika.

Źródło: Agencja interaktywna – Wikipedia, wolna encyklopedia

Szymon Kapturkiewicz

autorem artykułu jest:

Szymon Kapturkiewicz

Jestem współtwórcą InterSynergy Software House, którego obszarem działań są technologie webowe i mobilne. W InterSynergy zajmuję się analityką biznesową, prowadzeniem warsztatów, w tym również kontaktami z Klientami. Każdą wolną chwilę poświęcam na rozwój w obszarach ekonomii i zarządzania projektami. Wspieram Klientów od strony zaplecza technicznego i doradztwie w zakresie rozwiązań sprzyjających zwiększaniu sprzedaży.

Powiązane wpisy