Audyt stron WWW – Porównanie audytów agencyjnych i automatycznych w SEO

Audyt stron WWW – Porównanie audytów agencyjnych i automatycznych w SEO

Audyt stron WWW to jedna z częściej oferowanych usług przez agencje digitalowe czy agencje SEO, jest to bardzo istotna część każdej strategii marketingu cyfrowego. W sieci znajdziemy również serwisy automatyczne, które oferują szybkie wykonanie audytów samodzielnie. Rzeczywiście zarówno audyt automatyczne, jak i agencyjne to bardzo przydatne narzędzia w pozycjonowaniu strony internetowej, które dają nam wiele korzyści.

Ale czy tak właściwie wiemy czym jest audyt strony internetowej, jak przebiega i dlaczego warto go wykonywać? W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o sprawdzaniu witryny przez specjalistów i podpowiadamy, kiedy warto wybierać konkretny typ.

Czym jest audyt SEO?

Audyt stron www to proces, w którym odpowiednio przygotowane narzędzia automatyczne lub specjalista ds. SEO, agencja SEO bada i analizuje stronę internetową pod kątem poprawności technicznej, użyteczności i zgodności z wytycznymi wyszukiwarek. Audyt strony www obejmuje również zbadanie, w jaki sposób witryna jest widoczna na rynku, a także jakie działania SEO są wymagane do uzyskania lepszych wyników.

Audyty stron www są niezbędne w przypadku wszystkich stron internetowych, które chcą osiągnąć wysokie wyniki w wyszukiwarkach. Warto wykonać audyt, aby uzyskać pełny obraz swojej strony internetowej i dowiedzieć się, jak można ją poprawić, aby osiągnąć lepsze wyniki w wyszukiwarkach.

Jakie są korzyści z wykonania audytu strony internetowej? Przede wszystkim pomaga sprawdzić, czy strona jest dostępna dla odwiedzających i czy jest przyjazna dla użytkowników. Audyty stron www omawiają wszystkie ważne aspekty Twojej strony internetowej i pomagają zoptymalizować ją tak, aby uzyskać jak najlepszy wynik w wyszukiwarce. Audyt może również pomóc w identyfikacji błędów, takich jak błędy 404 lub błędy składniowe HTML, które są często przyczyną spadku ruchu w wyszukiwarce.

Czym są agencyjne audyty SEO?

Audyt Stron WWW - Audyt Strony Internetowej

Audyty SEO to usługa oferowana przez agencje SEO czy agencje interaktywne i marketingowe. Polega ona na sprawdzeniu naszej strony internetowej przez specjalistów pracujących w danej agencji. To właśnie oni – żywe osoby przy pomocy narzędzi, a także skryptów i własnej wiedzy będą sprawdzały naszą witryną pod kątem optymalizacji, widoczności, performance i pozycjonowania. Sprawdzanie takie może przebiegać zarówno w sposób kompleksowy i całościowy lub też dotyczyć konkretnego aspektu pozycjonowania np. doboru słów kluczowych.

Po zleceniu audytu tego typu, pracownicy weryfikują naszą witrynę pod kątem SEO. Efektem audytów agencyjnych jest stworzenie raportu, który będzie zawierał wszystkie dokładne informacje o naszej stronie internetowej. Zlecając zatem audyt naszej strony internetowej, musimy jedynie przekazać dostęp do naszej witryny specjalistom z danej agencji. Możemy zrobić to zarówno osobiście jak i zdalnie. Nie musimy angażować się w przeprowadzenie audytu, a nawet znać się na SEO.

Jeśli nie pozycjonujemy samodzielnie naszej strony internetowej raport z wykonanego tytułu, możemy po prostu przekazać agencji, która zajmuje się pozycjonowaniem lub osobom, które są odpowiedzialne za tą czynność. Jeśli z kolei chcemy poprzez audyt SEO sprawdzić działanie firmy pozycjonującej, możemy poprosić o rozmowę w tej firmie, w której jest on wykonywany i wyjaśnienie całej kwestii.

Plusem audytów agencyjnych przede wszystkim jest to, że wykonywane są przez żywe osoby. Specjaliści interpretują wyniki i oceniają ich istotność. Ma to odzwierciedlenie w raporcie, który oprócz spisu wykonanych prac zawiera również rekomendacje i wskazówki odnośnie rozwoju witryny czy sposobu naprawy usterek. Jest to dużo większa dokładność, gdyż specjaliści wykonujący audyt mogą lepiej prześwietlić naszą witrynę i sprawdzić wszystkie elementy.

Na czym polega audyt strony internetowej?

Zakres i głębokość analizy wykonywanej przez audyty SEO zależy od agencji SEO, która je przeprowadza. Niektóre agencje ocenią tylko podstawowe elementy SEO, takie jak badanie słów kluczowych, optymalizacja strony i link building. Inne mogą również przyjrzeć się strukturze i projektowi strony, zachowaniu odwiedzających, szybkości strony, audyt bezpieczeństwa strony internetowej i innym aspektom witryny, które mają wpływ na widoczność w wyszukiwarkach.

Najbardziej kompleksowe audyty SEO będą zawierały analizę zawartości strony, w tym struktury, użycia słów kluczowych i przydatności dla docelowych odbiorców. Pomoże to określić, jak dobrze strona jest skierowana do pożądanych odbiorców i jak dobrze radzi sobie w wyszukiwarkach. Dodatkowo, audyt oceni jak dobrze treść strony jest zoptymalizowana pod kątem algorytmów wyszukiwarek, takich jak algorytmy Google.

Dobrze przeprowadzony audyt stron www oceni również elementy techniczne strony, w tym szybkość działania serwera, kodowanie i bezpieczeństwo. Jest to ważne, ponieważ może mieć bezpośredni wpływ na ranking strony w wyszukiwarkach, a także na jej użyteczność i doświadczenie użytkownika. Dodatkowo w ramach audytu oceniana jest struktura linków na stronie, która może mieć wpływ na jej rankingi i widoczność w wyszukiwarkach. Wreszcie, audyt uwzględnia również zaangażowanie użytkowników strony, w tym liczbę odwiedzających, średni czas spędzony na stronie oraz liczbę odsłon. Informacje te są nieocenione w zrozumieniu, jak dobrze strona funkcjonuje i jakie obszary wymagają poprawy.

Audyt strony internetowej cena - Ile kosztuje audyt SEO strony?

Audyty takie, co prawda posiadają wiele zalet, ale również mają wadę, o czym nie powinniśmy zapominać. Przede wszystkim największą wadą jest ich cena. Przeprowadzenie audytu wiąże się często z kosztem powyżej kilku tysięcy złotych, choć ostateczny koszt audytu różni się w zależności od wielkości, zaawansowania witryny, zakresu realizacji jak i tego czy audyt ma poruszać również zbiór dodatkowych indywidualnych wskazówek lub rozwiązań bazujących na know-how agencji.

Wiadomym jest, że wraz z ceną możemy liczyć na wysoką jakość dostarczonego raportu jaki jest efektem przeprowadzonego audytu. Czas wykonania niezbędnych operacji i działań ze strony agencji przekracza często kilka dni, choć również jest to kwestia uzależniona od wielu czynników. Z uwagi na czas i koszty audyty przeprowadzane manualnie nie mogą być zbyt często wykonywane, choć stanowią najważniejsze źródło informacji, sposobów rozwiązania problemów i zbiór metod na poprawienie kondycji strony internetowej.

Korzyści:

 • audyt stron www wykonywany przez specjalistów SEO na żywo, zapewniają dogłębną analizę wydajności SEO witryny, umożliwiając firmom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących strategii SEO;
 • mogą ujawnić potencjalne problemy, które można rozwiązać w celu poprawy pozycji w wyszukiwarkach;
 • mogą również pomóc w identyfikacji obszarów wymagających poprawy w treści strony, jej strukturze i ogólnej prezentacji;

Negatywy:

 • mogą być drogie, zwłaszcza jeśli agencja jest doświadczona i posiada wiedzę;
 • audyty przeprowadzane przez agencje mogą zająć trochę czasu, w zależności od wielkości i złożoności witryny;

Automatyczne audyty SEO / Audyt SEO Online

Automatyczny audyt strony internetowej

Automatyczne audyty SEO to możliwość na natychmiastowe sprawdzenie strony internetowej. W sieci istnieje niewiele serwisów świadczących usługi pozwalające na realizację tego typu audytów. Umożliwiają one zazwyczaj dokonanie wąskiego zakresu badań, ale w dużej mierze zależne jest to od tego, czy jest to usługa płatna czy darmowa. Aby wykonać taki audyt często wystarczy tylko wpisać w odpowiednie pole adres witryny, którą chcemy sprawdzić, a następnie dokonywana jest analiza. Zazwyczaj trwa ona kilku minut i polega na zebraniu wszystkich dostępnych publicznie informacji o naszej stronie internetowej, a następnie na ich przeanalizowaniu.

Efektem takiego audytu jest stworzeniem podstawowego raportu. Zostanie on wygenerowany na ekranie naszego komputera, ale będziemy mogli również pobrać go bądź uzyskać informacje online. Raport taki zawiera wiele statystyk i wybrane porady odnośnie do konkretnych elementów wpływających na pozycjonowanie. Zawiera również normy tak, abyśmy mogli porównać wynik uzyskany przez naszą witrynę ze standardami. Niestety tego typu audyt nie będzie często zawierał informacji na temat tego jakie rozwiązanie wybrać do wskazanych uwag.

Audyt strony internetowej online ukierunkowany jest bardziej na surowe przedstawienie danych i informacji w sposób ogólny i dosyć często skrótowy. Najczęściej platformy oferujące automatyczne wykonywanie audytów SEO przedstawiają raporty w postaci graficznej i tekstowej. Część wyniku prezentowana jest graficznie poprzez punkty od 0 do 100 a także podanie normy. Pozwala to szybko zobaczyć, jak sprawują się poszczególne elementy naszego serwisu w kontekście pozycjonowania. Bardziej rozbudowane platformy do przeprowadzania automatycznych audytów SEO mogą oferować również pewne wytłumaczenie, podpowiedzi czy wskazówki. Jest to bardzo przydatne szczególnie jeśli nie mamy kontaktu ze specjalistą. Obecnie profesjonalne platformy audytujące mogą wskazywać nam również potencjalne problemy, które powinniśmy sprawdzić, jeśli chcemy poprawić dany element naszej witryny.

Aby skorzystać z tego typu audytów, nie trzeba mieć fizycznego dostępu do strony internetowej, którą chcemy sprawdzić. Wystarczy dysponować jej adresem URL. Jest to poniekąd wada i zaleta, gdyż z jednej strony możemy łatwo dokonać, audytu a z drugiej strony nie będzie on spersonalizowany i nie będzie zawierać informacji na temat tego jakie zmiany i w jaki sposób należy wdrożyć, aby znacząco poprawić wyniki. Oznacza to, że audyt taki przedstawi nam wszystkie informacje, ale nie będą one zinterpretowane w kontekście naszego serwisu. To czy dany wynik jest rzeczywiście poprawny, będziemy musieli zinterpretować samodzielnie. Nie będąc specjalistom w tym zakresie, nie jesteśmy w stanie stwierdzić jakie przedstawione elementy powinny mieć priorytet w zakresie realizacji.

Dobrym przykładem może być niska ocena odnośnie szybkości działania naszej strony internetowej. Choć w zasadzie nie będzie to błędny wynik i rzeczywiście nasza strona mogłaby działać szybciej w tym obszarze, nasz serwis może mieć zupełnie inny profil i nie potrzebować akurat ulepszenia tego elementu, gdyż koncentruje się na contencie czy innym czynniku np. user experience. Do Ciebie będzie należeć decyzja jak bardzo jest to istotny czynnik i czy należy go poprawiać, czy też lepiej jest zająć się innym wskaźnikiem wpływającym na większą efektywność podejmowanych działań.

Jeśli wykonujemy automatyczne audyty SEO przeprowadzane na specjalnych serwisach, warto porównywać dane przedstawiane za pomocą różnych platform, a następnie zestawiać je ze sobą, aby skompletować pełen obraz do analizy. Jeśli zatem wykonujemy taki audyt, możemy wykonać go również na kilku innych serwisach i porównać dane dotyczące poszczególnych elementów. Jeśli niektóre dane będą znacząco odstawały od średniej z kilku różnych platform, będziemy mogli uznać je za błędne — co również czasami może mieć miejsce. Błędnie przedstawione wyniki mogą wynikać z wielu aspektów, które również powinny być brane pod uwagę (np. odległość serwerów aplikacji audytującej od serwera, na którym utrzymujemy serwis www, czy też jego dostępność lub treść serwowana dla danego regionu)

Musimy pamiętać, że takie audyty są automatycznie wykonywane przez roboty i nie możemy do końca opierać się na raportach z takiego audytu. Wszystkie audyty warto pobierać i przechowywać w jednej formie, jeśli mamy taką możliwość. Powinniśmy również regularnie analizować poszczególne czynniki i sprawdzać, czy nasza witryna rozwija się odpowiednio szybko na poszczególnych płaszczyznach.

Dużym plusem, który również warto podkreślić przy wykonywaniu automatycznych audytów, jest brak kosztów związanych z tą działalnością. Audyty możemy przeprowadzić samodzielnie, ręcznie, darmowo i w krótkim czasie. Sprzyja to wprowadzaniu dobrych nawyków sprawdzenia naszej witryny. Czy jednak darmowy audyt strony internetowej, to dobre rozwiązanie?

Korzyści:

 • zautomatyzowane audyty SEO są znacznie szybsze w wykonaniu niż audyty wykonywane ręczne;
 • koszt realizacji audytu jest znacznie niższy niż w przypadku audytów zlecanych do realizacji przez agencję SEO;
 • często wykonywane audyty automatyczne mogą być wykorzystywane do szybszej identyfikacji potencjalnych braków, ponieważ mogą wykryć problemy, zanim staną się zbyt poważne;

Negatywy:

 • automatyczne audyty SEO nie są tak dokładne i nie zawsze są w stanie wykryć wszystkich zagrożeń, wymagają najczęściej dodatkowej ręcznej analizy;
 • mogą być trudne do interpretacji, ponieważ wyniki mogą być trudne do zrozumienia;
 • nie będą tak wszechstronne jak audyty ręczne, ponieważ spora część kwestii dotyczących optymalizacji wymaga badania ręcznego;

Kiedy warto wybrać konkretny typ audytu

Audyt stron www - Jaki audyt warto wykonać?

Sprawdzanie strony internetowej podczas pozycjonowania to zdecydowanie ta czynność, którą powinniśmy wykonywać regularnie. Kiedy jednak warto zwrócić uwagę na audyty agencyjne, a kiedy automatyczne?

Audyty SEO wykonywane przez agencję powinniśmy wykonać przede wszystkim w sytuacjach ważnych dla naszej strony internetowej. Będzie to zakupienie lub przyjęcie serwisu, sprawdzenie skuteczności pozycjonowania czy nagłe negatywne wydarzenia, które trudno zdefiniować. W takich ważnych sytuacjach zdecydowanie warto wybrać audyt, który będzie wykonywany przez specjalistów. Pomoże on nam bardzo szybko poznać konkretne informacje o naszej stronie internetowej i często odpowiedzieć na wiele nurtujących nas pytań. Często wraz z audytem można zamówić konsultacje, które niezwykle będą przydatne, jeśli mamy zapewnić wsparcie osobom realizujących postanowienia audytu.

Agencyjny audyt stron www powinniśmy wykonywać również zawsze wtedy, kiedy mamy na nie budżet i dość często dokonujemy modyfikacji lub dostarczamy co raz to nowszą treść. Dlatego też regularne wykonywanie kompleksowego sprawdzenia witryny co roku lub nawet w krótszych odstępach czasu będzie bardzo efektywne, zwłaszcza jeśli nie będziemy zwlekać z wprowadzeniem sugerowanych zmian.

Automatyczny audyt stron www warto wybierać z kolei w celu ciągłego i częstego monitorowania witryny. Dzięki temu zdobywamy informacje i będziemy mogli na bieżąco oceniać czy z naszą witryną dzieje się coś niepokojącego oraz widzieć, jak postępują prace związane z jej pozycjonowaniem. Audyty automatyczne będą również lepszym rozwiązaniem niż ich całkowity brak, a zwłaszcza jeśli nie posiadamy środków na wykonywanie audytów agencyjnych. Choć nie będą tak dokładne jak te wykonywane przez specjalistów w dalszym ciągu będą dostarczały nam przydatnych informacji. Możemy zatem wykonywać je po wprowadzeniu znaczących zmian przy pozycjonowaniu witryny, chcąc zweryfikować postępy w pozycjonowaniu, gdy współpracujemy z agencją SEO lub gdy z naszą witryną zaczyna dziać się coś niepokojącego.

Oba typy audytów możemy wykonywać równocześnie, a więc automatyczny nie zaszkodzić temu wykonywanemu przez agencje i na odwrót. Dzięki temu będziemy mieli lepszy obraz tego jak rozwija się nasza strona a w konsekwencji będziemy mogli lepiej kontrolować całe pozycjonowanie strony internetowej. Również dostarczając agencji SEO przy okresowych sprawdzeniach witryny historyczne audyty automatyczne, specjaliści będą mogli lepiej zrozumieć mechanizm działania naszej strony i jeszcze dokładniej zinterpretować wyniki. Jeśli zatem nawet nie potrzebujemy audytów, warto wykonywać je regularnie. Często porównując dane historyczne z tymi obecnymi, będziemy zaskoczeni jak wiele informacji byliśmy dzięki nim uzyskać.

Audyt stron WWW - Podsumowanie

Z regularnych audytów agencyjnych powinniśmy korzystać bezwzględnie w sytuacji, kiedy prowadzimy duży serwis generujący dla nas zyski. W takiej sytuacji nie powinniśmy iść na kompromisy i sprawdzać naszą witrynę w jakościowy sposób. Jest to bardzo ważne, gdyż nawet małe i drobne nieprawidłowości z czasem mogą urosnąć do bardzo dużego problemu, który będzie realnie wpływał na dużo niższą pozycję naszej witryny w wyszukiwarce Google. Błyskawicznie będzie się to przekładać na potencjalne zyski lub ich brak.

Głównie na audytach agencyjnych powinniśmy również opierać się, jeśli w naszej branży panuje duża konkurencja i każdy element pozycjonowania może mieć wpływ na układ sił w danej kategorii tematycznej. W takiej sytuacji zainwestowanie środków w regularne audyty agencyjne może być bardzo dobrym posunięciem i realnie pomagać nam pozycjonować naszą stronę internetową.

Z kolei audyty automatyczne zalecane są w przypadku, gdy prowadzimy mały serwis internetowy, promujemy go hobbystycznie czy pozycjonujemy sami z uwagi na brak środków. Jeśli nie posiadamy zbyt dużego budżetu, znacznie lepiej jest je wykorzystać na podstawowe działania, które z pewnością przyniosą rezultaty – dużo lepsze oczywiście jeśli wiemy, jak wprowadzić przedstawione zalecenia.

Podsumowując, audyty stron internetowych są niezbędne dla każdej strategii marketingu cyfrowego, niezależnie od tego, czy są zautomatyzowane, czy dostarczane przez agencję. Oferują one bezcenny wgląd w SEO strony internetowej i mogą być kluczowe dla poprawy ogólnej wydajności witryny. Zautomatyzowane usługi mogą dać nam szybki audyt, podczas gdy agencje cyfrowe i agencje SEO mogą zapewnić bardziej szczegółowe i kompleksowe audyty. Ostatecznie, audyty stron internetowych są świetnym sposobem na zapewnienie, że Twoja strona jest zoptymalizowana pod kątem SEO i zmaksymalizowanie jej potencjału w konkurencyjnym krajobrazie online.

Audyt poprawności wdrożenia zmian SEO

Z niniejszego artykułu zapewne wiesz już jaki audyt stron www najlepiej będzie odpowiadać Twoim potrzebom, jednakże musisz pamiętać również o tym, że po przeprowadzeniu audytu stron www należy również wprowadzić zmiany i poprawki, które mają przynieść oczekiwane efekty. Często nie jest to łatwe zadanie i może również przynieść w efekcie niezamierzony skutek. Dlatego też po wykonaniu zmian nie należy zapominać o sprawdzeniu poprawności ich wdrożenia. Automatyczny test strony internetowej online zwykle nie będzie w tym celu wystarczający. Powinieneś wiedzieć, że zamawiając usługę audytu stron www w dobrej agencji SEO, możesz liczyć na taką usługę wliczoną w cenę podstawowego audytu.

Jak zrobić audyt strony internetowej?

Szukasz najlepszego sposobu na wykonanie audytu strony www? Nie szukaj dalej! Zlecenie nam tego zadania jest najprostszym, najbardziej efektywnym sposobem na zapewnienie, że Twoja strona internetowa działa tak optymalnie jak to tylko możliwe. Opłaca się zaufać ekspertom, dlatego sprawdź swoją stronę z nami. W naszym portfolio znajdują się Klienci, którym pomogliśmy zwiększyć ruch o niebotyczne wartości. Od 100 000 klientów do miliona odbiorców w zaledwie kilka miesięcy. Następnym projektem może być Twój projekt. Wystarczy, że zostawisz nam swój adres mailowy, a skontaktujemy się z Tobą byś mógł zamówić prawdziwy efekt dla swojego serwisu!

Szymon Kapturkiewicz

autorem artykułu jest:

Szymon Kapturkiewicz

Jestem współtwórcą InterSynergy Software House, którego obszarem działań są technologie webowe i mobilne. W InterSynergy zajmuję się analityką biznesową, prowadzeniem warsztatów, w tym również kontaktami z Klientami. Każdą wolną chwilę poświęcam na rozwój w obszarach ekonomii i zarządzania projektami. Wspieram Klientów od strony zaplecza technicznego i doradztwie w zakresie rozwiązań sprzyjających zwiększaniu sprzedaży.