Czym zajmuje się projektant UX/UI? 5 rad dla rozpoczynających swoją karierę.

Projektant UX/UI - Czym się zajmuje?

11 grudnia 2022

Branża IT to zdecydowanie nie tylko klasyczne programowanie. Oczywiście umiejętność programowania, przydaje się w tej branży niemalże zawsze, ale nawet jeśli potrafisz napisać samodzielnie poprawny kod, nie musi to oznaczać, że chcesz się rzeczywiście zajmować kodowaniem. Oferty pracy w IT są o wiele bardziej zróżnicowane, a jedną z nich jest projektowanie UX/UI (projektowanie użyteczności / projektowanie interfejsów użytkownika).

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest UX i kim jest projektant UX/UI, w tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Dowiesz się też, jakie obowiązki, umiejętności i kwalifikacje należy spełnić, aby zostać projektantem UX/UI. Przyjrzymy się także silnym i słabym stronom tej roli, poznamy ewolucję tej funkcji wraz z postępem technologicznym oraz dowiemy się, jak wyprzedzić krzywą rozwoju technologii. Przyjmijmy więc wyzwanie i poznajmy ekscytujący świat projektowania UX/UI!

Czym jest projektowanie użyteczności, czyli UX?

Czym jest projektowanie UX?

UX, czyli User Experience, to pojęcie odnoszące się do doświadczenia użytkownika podczas korzystania z danej aplikacji lub strony internetowej. UX obejmuje wszystkie elementy, które wpływają na to, jak użytkownik postrzega i doświadcza danej aplikacji lub strony internetowej, w tym między innymi interfejs, funkcjonalność, szybkość działania, dostępność oraz wygoda użytkowania.

Projektowanie doświadczeń użytkownika to złożony proces, który pomaga tworzyć produkty łatwe i przyjemne w użyciu. Obejmuje etapy analizy, planowania, projektowania, prototypowania i testowania. Kluczowe zasady projektowania doświadczenia użytkownika to prostota, sprzężenie zwrotne, spójność i dostępność. Te zasady pomagają projektantom UX tworzyć produkty, które są łatwe w użyciu dla użytkowników.

UX Design obejmuje zaprojektowanie:

 • interfejsu użytkownika;
 • ogólnego wyglądu strony; 
 • zawartości i architektury informacji;
 • funkcjonalności;
 • użyteczności;

Czym więc dokładnie zajmuje się projektant UX/UI? 

W skrócie, projektant UX/UI jest odpowiedzialny za doświadczenie użytkownika i projekt interfejsu produktu. To projektanci właśnie dbają o to, aby produkt był łatwy w obsłudze, intuicyjny i estetyczny. Są również pomostem między użytkownikiem a produktem, dbając o to, aby produkt był zaprojektowany w taki sposób, aby użytkownik mógł łatwo z nim współpracować i zrozumieć wszystkie jego funkcje.

Projektant UX/UI współpracuje z zespołem programistów, grafików i copywriterów, aby stworzyć intuicyjny i atrakcyjny interfejs, który będzie spełniał wymagania oraz oczekiwania użytkowników. Aby to osiągnąć, musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu projektowania interfejsu oraz doświadczenia użytkownika, znać najnowsze wyniki badań oraz trendy w tej dziedzinie, a także powinien umieć wykorzystywać wiedzę w praktyce. Budując tym samym przewagę projektowanych produktów czy usług nad konkurencyjnymi rozwiązaniami.

Jakie kwalifikacje i umiejętności są potrzebne, aby odnieść sukces jako projektant UX/UI?

Ogólnie rzecz biorąc, projektanci UX/UI powinni dobrze rozumieć zasady projektowania i najlepsze praktyki w zakresie doświadczeń użytkowników. Powinni również mieć silne zaplecze technologiczne i być w stanie zrozumieć złożoność interfejsów użytkownika, posługiwać się znanymi i sprawdzonymi wzorcami projektowymi

Aby sprawnie wykonywać swoje obowiązki, projektant UX/UI powinien posiadać również co najmniej kilku letnie doświadczenie i wiedzę zdobywaną samemu i w praktyce. Wiedzę może zdobyć dzięki ukończeniu studiów z zakresu projektowania, jednakże powinny być to UX/UI Designer studia realizowane tylko na kierunkach specjalizujących się w projektowaniu. Najlepiej realizować je na uczelni posiadającej odpowiednio wykwalifikowaną kadrę. Jeśli projektant nie może pochwalić się ukończeniem takiej uczelni, to dobrze by było, aby posiadał już praktykę komercyjną. Czasami przydatna może być również możliwość pochwalenia się ukończeniem kilku szkoleń z tej dziedziny. Dodatkowo, bardzo mile widziane są zdobyte certyfikaty potwierdzające zdobyte kwalifikacje. Przykładowym certyfikatem może być UXQCC CPUE o poziomie podstawowym (Foundation Level) lub zaawansowanym. 

Ponadto każdy szanujący swą profesję projektant UX/UI, powinien stale poszerzać wiedzę i śledzić najnowsze wyniki badań i trendy w tej dziedzinie, aby móc sprostać wszelkim zmianom technologicznym, które szybko wpływają na świat doświadczeń użytkowników. Aby mieć odnieść pełen sukces warto również, aby projektant "wyposażył się" w szereg tzw. miękkich kompetencji, takich jak umiejętność analitycznego myślenia, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole oraz kreatywność. Te cechy pozwolą na dużo sprawniejsze współpracowanie z innymi specjalistami i tworzenie prawdziwych innowacyjnych rozwiązań.

Atuty tej roli są liczne. Dlatego też, projektanci UX/UI wyposażeni w dużą część z nich są często postrzegani jako osoby rozwiązujące problemy i mogą być siłą napędową udanych produktów. Są również bardzo kreatywni, potrafią wymyślać innowacyjne rozwiązania złożonych problemów.

Bycie projektantem UX/UI nie jest jednak pozbawione wyzwań. Wymaga unikalnego połączenia kreatywności, wiedzy technicznej i umiejętności rozwiązywania problemów, aby tworzyć skuteczne, przyjazne dla użytkownika projekty. Ponadto projektanci UX/UI muszą być na bieżąco z najnowszymi trendami w branży i postępem technologicznym, aby ich projekty pozostały aktualne i skuteczne. 

Wraz z postępem technologicznym rola projektanta UX/UI stale się zmienia i wymaga od niego bycia na bieżąco. Poznawanie nowych narzędzi, szukanie optymalnej ścieżki pracy np. z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, szeroko pojęta optymalizacja pracy, to ważne aspekty nad którymi warto się również pokłonić. Jednakże ponad wszystko projektanci UX/UI muszą zawsze pamiętać o doświadczeniach użytkownika, ponieważ każdy błąd może prowadzić fiaska projektu.

Jak zostać UI/UX designerem?

Co musi umieć UX UI designer? Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych pomysłów na UX/UI Designer kursy, które każdy projektant UX/UI powinien brać pod uwagę. Nie podajemy konkretnych linków do szkoleń online, licząc na to, że zainteresowani mimo wszystko znajdą w sieci dla siebie rozwiązanie dopasowane idealnie do ich potrzeb:

 • Szkolenie z zasad projektowania UX: To szkolenie pozwala projektantom UX na zapoznanie się z podstawowymi zasadami projektowania interfejsu oraz doświadczenia użytkownika. Uczestnicy mogą dowiedzieć się m.in. jak zaprojektować łatwy w obsłudze interfejs, jak zbierać i analizować dane użytkowników, a także jak testować interfejs i dostosowywać go do potrzeb użytkowników. Ważnym elementem tego typu szkolenia jest również zrozumienie badań, a także poznanie wzorców projektowych, które aktualnie są wykorzystywane. Jest to podstawa wiedzy w jaką każdy profesjonalista dziedziny powinien się wyposażyć.
 • Szkolenie z narzędzi projektowania UX: To szkolenie pozwala projektantom UX na zapoznanie się z różnymi narzędziami i technikami, które mogą pomóc im w projektowaniu interfejsu i doświadczeń użytkownika. Uczestnicy mogą dowiedzieć się m.in. jak korzystać z narzędzi do tworzenia wireframe'ów, prototypów oraz testów interfejsu, a także jak wykorzystać narzędzia do analizy danych użytkowników i dostosowywania interfejsu do potrzeb użytkowników. Dzięki temu szkoleniu są w stanie poznać wszelkie możliwości oprogramowania stanowiącego podstawową paletę narzędzi.
 • Szkolenie z projektowania dostępności UX: To szkolenie skierowane jest do projektantów UX, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat projektowania interfejsu dostępnego dla wszystkich użytkowników, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Należy pamiętać o tym, że praktycznie większość z nas wbrew pozorom należy do takich osób. Możemy w danej chwili przecież mieć problem ze wzrokiem, poruszaniem się lub zwykłymi czynnościami z bardzo prozaicznych powodów. Dlatego też, warto wyposażyć się w tę wiedzę Uczestnicy mogą dowiedzieć się m.in. jakie są wymagania dotyczące dostępności interfejsu, norm WCAG oraz jak zaprojektować interfejs zgodny z tymi wymaganiami.
 • Szkolenie z projektowania mobilnego UX: To szkolenie skierowane jest do projektantów UX, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności w zakresie projektowania interfejsu dla urządzeń mobilnych. Uczestnicy mogą dowiedzieć się m.in. jakie są specyficzne wymagania dotyczące projektowania interfejsu dla urządzeń mobilnych, jak zaprojektować interfejs dostosowany do różnych rozmiarów ekranów oraz jak zoptymalizować interfejs pod kątem szybkości działania na urządzeniach mobilnych. W obecnych czasach uważamy to szkolenia jako jedno z podstawowych.

Oprócz wymienionych wyżej szkoleń, projektanci UX powinni także rozważyć udział w kursach dotyczących zakresu metod wspierających powstawanie produktów i usług takich jak Design Sprint, Design Thinking, czy Lean UX. Ponadto warto zastanowić się nad szkoleniami z zakresu zwinnego powstawania oprogramowania, dzięki którym projektanci UX będą w stanie zdobyć wiedzę o tym, jak powinien wyglądać prawidłowy proces rozwoju i pracy nad projektami IT. Udział w tych szkoleniach pozwoli projektantom UX na poszerzenie ich umiejętności i wiedzy w wybranych obszarach, aby lepiej realizować skuteczne i innowacyjne projekty UX.

Jaką rolę w pracy projektanta UX/UI może odgrywać sztuczna inteligencja (AI)?

Czym zajmuje się projektant UX/UI? 5 rad dla rozpoczynających swoją karierę.

Sztuczna inteligencja (AI) stała się nieodłącznym elementem współczesnych narzędzi projektowych. AI pozwala projektantom na korzystanie z zaawansowanych technik, które zwiększają wydajność i jakość tworzenia projektów. Aby wyjaśnić, w jaki sposób AI wspiera projektantów UX/UI, warto przejrzeć popularne narzędzia związane ze sztuczną inteligencją, które dostępne są aktualnie na rynku. 

Bardzo ważnym elementem AI, jest to, że można ją wykorzystać do zwiększenia pozytywnych wrażeń odbiorców. Narzędzia AI mogą wykorzystywać dane o użytkownikach do skuteczniejszego projektowania interfejsów i tworzenia bardziej atrakcyjnych rozwiązań. Dla przykładu narzędzie generowania prototypów AI, takie jak Antetype, pozwala twórcom projektować i testować interfejsy użytkownika na podstawie dostępnych danych. Systemy AI mogą również wykorzystywać sztuczną inteligencję do automatyzacji procesów, takich jak tworzenie szablonów, tworzenie wersji A/B, czy też przeprowadzanie zautomatyzowanych badań generujących wnioski. 

Mimo że AI jest pomocnym narzędziem dla projektantów UX/UI, nie oznacza to, że maszyny całkowicie zastąpią projektantów w najbliższej przyszłości. AI może zastąpić ludzi w niektórych aspektach projektowania, ale wciąż potrzebne są ludzkie umysły, aby wymyślić i wyrazić pomysły. Potrzebna jest przecież kreatywności, wizja i zrozumienie całego kontekstu, aby móc tworzyć prawdziwie wyjątkowe projekty. AI może natomiast z całą pewnością zwiększyć wydajność projektanta. Jednak to projektant będzie decydował, jakie narzędzie i techniki będą najbardziej korzystne w tworzeniu skutecznych i ponadprzeciętnych projektów.

W InterSynergy doskonale rozumiemy, jak ważne jest bycie na bieżąco, jeśli chodzi o projektowanie UX/UI. Ściśle współpracujemy z naszymi projektantami UX/UI, aby upewnić się, że są oni na bieżąco z najnowszymi technologiami i najlepszymi praktykami projektowania. Zapewniamy również ciągłe szkolenia i kształcenie naszych projektantów UX/UI, aby mogli nie tylko wyprzedzać konkurencję, ale też zmierzać się z postępem technologicznym jaki w najbliższym czasie zacznie dominować ich dziedzinę.

Dlaczego ważne jest, aby do projektu dołączył doświadczony projektant UX/UI?

Zatrudnienie doświadczonego projektanta UX/UI pozwala na stworzenie interfejsu, który nie tylko będzie estetyczny i przejrzysty, ale przede wszystkim skuteczny i dostosowany do potrzeb użytkowników. Doświadczenie projektanta UX/UI przekłada się na lepszą znajomość zasad projektowania interfejsu, a także na zdolność przewidywania potencjalnych trudności i stosowania skutecznych rozwiązań. Profesjonalny projektant UX/UI potrafi dostosować interfejs do potrzeb użytkowników i zapewnić, że aplikacja lub strona internetowa będą intuicyjne w użyciu, przyjazne dla użytkowników oraz pozwolą na szybkie osiąganie zamierzonych efektów.

Analiza SWOT dla zawodu projektanta UX/UI

Analiza SWOT to metoda pozwalająca na identyfikację mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń związanych z danym projektem lub sytuacją. W przypadku projektanta UX/UI i realizowanych przez niego projektów wykonywana przez niego analiza SWOT może polegać na identyfikacji: mocnych stron danego projektu, jak przystępność interfejsu, czytelność czy intuicyjność; słabych stron, np. zły dobór kolorów, brak wystarczającej interaktywności; szanse, np. możliwość wykorzystania nowych technologii czy narzędzi; oraz zagrożenia, jak np. brak zrozumienia specyfiki projektu przez zespół lub klienta. 

W tym artykule pokusiliśmy się jednak przygotować analizę, w której oceniamy sam zawód z punktu widzenia rynku pracy i mamy nadzieję, że będzie to pomocne w ocenie stawianych oczekiwań zarówno dla początkujących projektantów jak i dla naszych Klientów:

Mocne strony

 • Wiedza i doświadczenie w zakresie projektowania interfejsu i doświadczenia użytkownika;
 • Umiejętność analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów;
 • Kreatywność i umiejętność dostosowywania interfejsu do potrzeb użytkowników;
 • Komunikatywność i umiejętność pracy w zespole.

Słabe strony

 • Brak doświadczenia lub niedostateczna wiedza z zakresu projektowania interfejsu i doświadczenia użytkownika;
 • Brak umiejętności analitycznego myślenia lub brak kreatywności;
 • Niska komunikatywność lub trudności w pracy w zespole.

Szanse

 • Dynamiczny rozwój technologii i zapotrzebowanie na doświadczonych projektantów UX/UI;
 • Możliwość zdobycia nowych doświadczeń i rozwoju kompetencji w tej dziedzinie;
 • Wraz z doświadczeniem wzrasta możliwość uzyskiwania wysokich zarobków w zawodzie projektanta UX/UI.

Zagrożenia

 • Konkurencja na rynku pracy wśród projektantów UX/UI zaczyna wzrastać;
 • Wciąż pojawiają się na rynku nowe technologie, które mogą zastępować projektantów i wpływać na zmniejszenie zapotrzebowania ich usługami, szczególną rolę w tym zakresie zaczyna odgrywać sztuczna inteligencja;
 • Mniejsze doświadczenie zwiększa możliwość wystąpienia braków w interfejsie, które mogą negatywnie wpłynąć na UX.

UX/UI Praca - Jak rozpocząć karierę projektanta w InterSynergy?

Czym zajmuje się projektant UX/UI? 5 rad dla rozpoczynających swoją karierę.

Praca projektanta UX/UI to jednak wciąż nie jedyna praca w IT, którą możesz wykonywać bez samodzielnego pisania kodu. Jeśli więc ta opcja nie do końca odpowiada Twoim oczekiwaniom, poszukaj innych stanowisk. Przyjrzyj się wszystkim dostępnym opcjom, pomyśl o swoich preferencjach i wybierz takie zajęcie, które zapewni Ci nie tylko zarobki, ale także satysfakcję, stabilizację i codzienną przyjemność.

Jeżeli planujesz natomiast rozpocząć karierę w dziedzinie projektowania UX/UI, InterSynergy może stanowić dla Ciebie doskonałą alternatywę. Dzięki naszemu zespołowi doświadczonych i kompetentnych projektantów UX/UI, możesz zdobyć umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu. Jeśli więc są jesteś gotowy podjąć wyzwanie, proszę się z nami skontaktować już dziś!

Zachęcamy do odwiedzenia zakładki kariera, być może aktualnie prowadzimy nabór UI/UX Designer praca. Jeśli czujesz się na siłach, możesz do nas zgłosić swoją aplikację.

Avatar of InterBot

autorem artykułu jest:

InterBot

Autorem tego wpisu jest InterBot. Pierwszy elektroniczny pracownik firmy InterSynergy wyposażony w sztuczną inteligencję. InterBot jest nad wyraz kompetentny w swoich czynnościach. Z tego powodu od jakiegoś czasu zasiada w radzie nadzorczej pełniąc rolę kontrolera procesów i przebiegu prac w naszej organizacji. Jest ekspertem w swojej dziedzinie! Prawie nigdy się nie myli i wyśmienicie doradza nam w zakresie wszelakich tematów technologicznych. Brzmi to dziwnie? Nie! Teraz to rzeczywistość...

Powiązane wpisy