Projektowanie responsywnych stron internetowych - RWD - Co warto wiedzieć o technikach Responsive Web Design

Projektowanie responsywnych stron internetowych - co warto wiedzieć o technikach Responsive Web Design (RWD)

13 listopada 2023

Z pewnością nie raz chciałeś dokonać zakupu przez Internet. Zacząłeś przeglądać ofertę i znalazłeś idealny produkt, jednak nie zdążyłeś sfinalizować transakcji przed wyjściem z domu. Postanawiasz zrobić to w czasie drogi za pomocą swojego smartfonu, jednak okno przeglądarki nie otwiera się właściwie i nie pozwala swobodnie poruszać się po serwisie internetowym, dlatego finalnie decydujesz się zrezygnować z transakcji lub kupić produkt od innego sprzedawcy.

Ten problem może dotyczyć nie tylko właścicieli firm z branży e-commerce, ale wszystkich usługodawców czy właścicieli witryn internetowych. Skąd biorą się takie komplikacje i co ważniejsze - jak im zapobiec? Odpowiedzią na te pytania jest responsive web design.

Responsive web design (RWD) - responsywna strona internetowa

Jakie są oczekiwania współczesnego użytkownika sieci internetowej? To przede wszystkim szybkość ładowania stron, intuicyjna nawigacja i dostęp do sieci w dowolnym miejscu na świecie. Wszystko to wpłynęło na widoczny wzrost proporcji udziału urządzeń mobilnych w użytkowaniu platform internetowych. Według badania przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w 2021 roku prawie 97% Polaków i 99,5% firm używało telefonów komórkowych. Korzystanie z Internetu zadeklarowało nieco mniej - 77,3% obywateli i 89,5% przedsiębiorstw.

Responsive web design - nowoczesna strona mobilna

Wyniki badań są imponujące tym bardziej, gdy bardziej szczegółowo przyjrzymy się aktywności użytkowników w sieci. Użytkowników telefonii komórkowej zapytano, w jakim celu korzystają z usługi Internetu w telefonie. Ponad 82% z nich zadeklarowało, że używają sieci do przeglądania stron internetowych - był to najwyższy uzyskany wyniki, przewyższający nawet używanie komunikatorów czy portali społecznych.

Badania UKE jednoznacznie pokazują jak często użytkownicy decydują się na użytkowanie stron internetowych za pomocą urządzeń mobilnych. Dlatego też tak ważne jest dostosowanie witryny do różnych rodzajów urządzeń i rozmiarów wyświetlacza. Aby to zrobić niezbędne jest poznanie zasad responsive web design, czyli tworzenia responsywnych stron www.

Responsywność stron internetowych polega na projektowaniu witryn tak, aby mogły dostosować swój układ do różnych rozmiarów ekranów. W tym celu wykorzystywane jest kilka strategii takich jak flexible grid czy media queries, które umożliwiają dostosowanie wersji strony do każdego urządzenia, zarówno do dużych ekranów komputerów, jak również tabletów i smartfonów. W efekcie witryny responsywne są bardziej dostępne i atrakcyjne dla różnych grup użytkowników, a tym samym przyczyniają się do zoptymalizowania doświadczenia użytkownika i prowadzą do większej ilości konwersji. Dlaczego warto zoptymalizować stronę internetową?

Zalety posiadania responsywnej strony www

Responsywność stron internetowych jest ważna z kilku powodów. Kluczowym czynnikiem w tym procesie jest rosnąca różnorodność urządzeń, na których ludzie przeglądają treści online, takich jak smartfony i tablety. Odpowiednio zoptymalizowana strona responsywna dopasowuje się do różnych rozmiarów ekranów, zapewniając użytkownikom spójne i przyjemne doświadczenie.

Silna konkurencja w dzisiejszym środowisku online sprawiła, że istotnym warunkiem podczas tworzenia stron jest nastawienie na potrzeby klienta. Posiadanie responsywnej strony internetowej może być kluczowe dla przyciągania i zatrzymywania użytkowników, ponieważ jeśli strona nie działa poprawnie na urządzeniach mobilnych, użytkownicy mogą odejść na rzecz konkurencyjnej witryny. Ponadto, korzystanie z nich jest bardziej intuicyjne i przyjemne. Pozwalają także reagować na zmiany w zachowaniach użytkowników i gwarantują, że treści są łatwo dostępne i czytelne bez względu na rozmiar ekranu.

W skrócie, responsywność stron internetowych jest istotna dla skutecznego dostarczania treści online, utrzymania konkurencyjności i zapewnienia satysfakcji użytkowników. Wpływa jednak także w znacznym stopniu na jeden z najważniejszych czynników kierujących potencjalnych klientów na naszą stronę, czyli pozwala uzyskać wysoki wynik w hierarchii wyszukiwarek internetowych.

Wpływ responsywności na pozycjonowanie w wyszukiwarkach

Responsywność strony internetowej ma istotny wpływ na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania, zwłaszcza od momentu wprowadzenia przez Google indeksowania dla stron responsywnych tzw. Mobile-First Indexing. Oznacza to, że ocenia witryny, biorąc pod uwagę przede wszystkim ich wersje mobilne. Dzięki temu strony responsywne są bardziej preferowane i mogą uzyskiwać lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Dodatkowym atutem jest fakt, że strony responsywne zazwyczaj dostarczają także lepsze doświadczenie użytkownika, a to właśnie wysoka jakość doświadczenia użytkownika jest jednym z najważniejszych czynników, które Google bierze pod uwagę przy ocenie wartości strony.

Istotnym aspektem jest także brak podwójnego kontentu. W przypadku stron niezoptymalizowanych pod kątem urządzeń mobilnych, często stosuje się osobne wersje treści dla wersji mobilnej i desktopowej. To może prowadzić do problemu podwójnego kontentu, co jest negatywnie oceniane przez algorytmy wyszukiwarek. Strony responsywne są często lepiej zoptymalizowane pod kątem prędkości ładowania, a także prowadzą również do niższej odpryskowości (Bounce Rate), ponieważ dostarczają spójne i zrozumiałe doświadczenie użytkownika na różnych urządzeniach.

Zasady projektowania responsive design. Kluczowe techniki

Strona responsywna charakteryzuje się kilkoma kluczowymi cechami, które umożliwiają dostosowanie wyglądu do urządzeń i zapewnianie optymalnego doświadczenia użytkownika. Jednym z nich jest elastyczny układ, co oznacza, że ​​segmenty, takie jak kolumny i bloki, są zdefiniowane w jednostkach procentowych, a nie stałych pikselach. Sprawia to, że element zmienia swój rozmiar w zależności od szerokości strony. W tym celu warto wybrać jeden z dostępnych w programach CSS szablon. Odpowiedni arkusz stylu pozwoli na dostosowanie wyglądu witryny w zależności od cech urządzenia, takich jak szerokość ekranu, orientacja czy rozdzielczość. Jest to związanie z zastosowaniem właściwości media queries, które dokładnie omówimy poniżej.

W planowaniu stron istotnym elementem jest także uwzględnienie elastycznych obrazów i mediów czy jednostek elastycznych, takich jak em czy rem, dla czcionek, co umożliwia ich skalowanie. Narzędzia służące do kreowania stron pozwalają często także na dostosowywanie menu w zależności od urządzenia. Na przykład, na mniejszych ekranach można zastosować menu typu "hamburger" lub zmienić układ nawigacji, aby był bardziej zwięzły i łatwy do obsługi na urządzeniach mobilnych.

To tylko niektóre z możliwości, które warto uwzględnić przy składaniu stron i aplikacji webowych. Ważne jest wówczas ich regularne testowanie zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i drobnych urządzeniach mobilnych, aby upewnić się, że responsywność jest zachowana na każdym z nich. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pełni korzyści oferowanych przez strony responsywne. Przyjrzyjmy się teraz zasadom, które są podstawą do rozpoczęcia optymalizacji strony internetowej pod kątem responsywności.

Zasady projektowania responsive design. Kluczowe techniki responsive web design
Kluczowe Techniki Responsive Web Design

Mobile first - pierwszy krok w projektowaniu

Zasada Mobile First w kreowaniu stron responsywnych polega na przyjęciu strategii, w której planowanie i rozwijanie witryny zaczyna się od wersji przeznaczonej dla urządzeń mobilnych, a następnie rozszerza się ją na większe ekrany. Takie podejście nie tylko zmienia przebieg pracy projektowej, ale pozwala także osiągnąć kilka kluczowych korzyści.

Zaczynając od wersji mobilnej, skupiamy się na podstawowych treściach i funkcjonalnościach, co pomaga w identyfikacji najważniejszych elementów strony. Wpływa to na utworzenie prostej nawigacji, która umożliwia użytkownikom łatwo znaleźć to, czego szukają. Mobilne strony muszą być także zoptymalizowane pod kątem ograniczonych zasobów urządzeń mobilnych, takich jak przepustowość sieci i pamięć, dlatego też zasada Mobile First zakłada minimalizację i optymalizację zasobów.

Ze względu na szybkość Internetu na urządzeniach mobilnych, dzięki zasadzie Mobile First strony są zazwyczaj zoptymalizowane pod kątem szybkości ładowania. Innymi zaletami, na które warto zwrócić uwagę jest możliwość optymalizacji interakcji strony dla ekranów dotykowych, uwzględniając gesty i zachowania charakterystyczne dla urządzeń mobilnych czy używanie plastycznych struktur, które dostosowują się do mniejszych ekranów.

Blokowe układy w technologii RWD

Zasada blokowych układów w tworzeniu responsywnych stron internetowych polega na organizowaniu treści strony w bloki lub sekcje, które mogą dopasowywać się do różnych rozmiarów ekranów. Podejście pozwala na elastyczne układanie elementów strony w stosunku do wielkości ekranu, co umożliwia lepsze dostosowanie się do różnych urządzeń. Dzięki zastosowaniu blokowego układu możemy określić po spełnieniu jakich warunków układ witryny może być zmieniony, a tym samym jak strona ma wyświetlić konkretne elementy.

W jaki sposób przygotować treści, aby mogły zostać odpowiednio zoptymalizowane? Strona powinna być podzielona na logiczne bloki treści, takie jak nagłówki, sekcje, kolumny itp. Każdy blok może zawierać różne rodzaje treści np. tekst, obrazy, formularze, itp. Każdy w układów bloków powinien być wyrażony z użyciem jednostek procentowych lub innych elastycznych jednostek. Dzięki temu możliwe będzie zaadoptowanie ich do różnych ekranów.

W projektowaniu warto uwzględnić także elastyczne siatki (fluid grids), które są używane do definiowania układów bloków. Rozciągają się i zwężają w zależności od rozmiaru ekranu, co pozwala na równomierne rozmieszczanie bloków na różnych urządzeniach. Równie ważne jest zastosowanie elastycznych obrazów, które dopasują się do rozmiaru ekranu. Dzięki temu chronimy obrazy przed nadmiernym rozciągnięciem.

Przy tworzeniu zoptymalizowanej strony responsywnej warto zapoznać się z także techniką Media Queries. Jest ona wykorzystywana do dostosowywania stylów i układów bloków w zależności od cech urządzenia, takich jak szerokość ekranu, orientacja czy rozdzielczość. Dzięki media queries można definiować różne układy dla różnych punktów przerwania (breakpoints). Pomaga to w określeniu w jaki sposób wyświetlać się będzie strona na danym urządzeniu. Tą technikę możemy zastosować już po stworzeniu strony w programie HTML i przeniesieniu treści do narzędzia CSS, które pozwoli na graficzne zaprojektowanie witryny. Przykładowo, jeśli strona rozplanowana jest na 3 kolumnach, każda kolumna może być zdefiniowana w procentach, a za pomocą media queries można dostosować ich układ w zależności od rozmiary ekranu.

Minimalizm w projektowaniu stron internetowych

Minimalizm w tworzeniu stron internetowych to podejście, które stawia na prostotę, czystość i skupienie się na najważniejszych elementach. Istnieje kilka powodów, dla których minimalizm jest uznawany za ważny w planach stron internetowych - między innymi zgodność z wieloma zasadami projektowania interakcji. Projekty tworzone z uwzględnieniem minimalizmu są także zazwyczaj uznawane za estetyczne i czyste. Pozwalają skupić się na prostych, czytelnych kształtach i kolorach, dzięki czemu sprawiają, że strona wygląda bardziej profesjonalnie.

Prostota strony wpływa także pozytywnie na zredukowanie zmęczenia użytkownika, wywołanego przez nadmiar informacji. Minimalizm wpływa także na budowanie zwięzłej komunikacji. Strona, na której przekaz jest klarowny i jednoznaczny, jest bardziej skuteczna w przekazywaniu informacji i przekonywaniu użytkowników.

Zastosowanie minimalizmu podczas planowania wizerunku stron internetowych w znacznym stopniu łączy się z celami stosowania zasady "Mobile First". Minimalistyczne projekty zazwyczaj oferują lepsze doświadczenie użytkownika - dzięki uproszczeniu interfejsu, użytkownicy łatwiej znajdują potrzebne informacje. Minimalistyczne strony mają także tendencję do szybszego ładowania, dzięki zmniejszeniu liczby elementów na stronie. Minimalizm pomaga w skupieniu się na kluczowych komunikatach i celach strony, a usunięcie zbędnych elementów pozwala przyciągnąć uwagę użytkowników do istotnych informacji.

Jak zbadać responsywność stron internetowych?

Wiemy już jak ważna jest responsywność strony internetowej i w jaki sposób wpływa na doświadczenia użytkowników. Znamy także kilka zasad, które warto zaaplikować podczas planowania rozwoju swojej strony internetowej. Odpowiednio zoptymalizowana strona wpływa na dostępność i łatwość nawigacji. Pozwala także zwiększyć zasięgi poprzez odpowiednie pozycjonowanie SEO, dzięki czemu zwiększają się konwersje oraz sprzedaż.

W związku z powyższymi korzyściami, warto zainwestować zoptymalizowanie swojej strony internetowej, zwłaszcza w środowisku, gdzie korzystanie z urządzeń mobilnych staje się coraz bardziej powszechne. Aby tego dokonać należy jednak sprawdzić, które jej obszary wymagają poprawy.

Do zbadania responsywności swojej strony internetowej można skorzystać z kilku dostępnych na rynku opcji. Jedną z nich są specjalne strony internetowe, które pozwalają na określenie w jaki sposób wyświetlana jest nasza witryna na ekranach o różnej przekątnej. Do najbardziej popularnych należą m.in DevTools czy Google Mobile-Friendly Test, które pozwala na sprawdzenie, czy dana strona internetowa jest przyjazna dla urządzeń mobilnych. Niestety w przypadku niewielkiej znajomości zasad projektowania UX i umiejętności z zakresu optymalizowania stron internetowych, samodzielnie poszukiwanie rozwiązań zazwyczaj oznacza niepotrzebną stratę czasu.

Jeżeli zależy nam jednak ma pełnej analizie strony internetowej, warto zdecydować się na audyt witryny. Pozwoli on na znalezienie mocnych i słabych stron przeglądarki, a także umożliwi uzyskanie informacji zwrotnej na temat procesów wymagających poprawy. Audyt może wykonać wykwalifikowany pracownik firmy, jednak coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, która będzie mogła profesjonalnie i obiektywnie ocenić skuteczność działania strony.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy dostęp do wiedzy specjalistów z różnych dziedzin technologii, w tym programistów, testerów, projektantów i innych ekspertów. Przeprowadzenie audytu w takim środowisku gwarantuje, że Twoja strona zostanie poddana ocenie przez specjalistów z różnych dziedzin, co pozwoli na dokładniejszą analizę techniczną. Dodatkowo, po zakończeniu analizy, możliwe jest uzyskanie raportu z wynikami oraz rekomendacji dotyczących napraw i usprawnień, a nawet wsparcie w implementacji zalecanych rozwiązań. Skorzystanie z usług firmy zewnętrznej zapewnia uzyskanie wsparcia w wielu aspektach strony - nie tylko technicznych, ale także projektowych, optymalizacji wydajności, bezpieczeństwa i wielu innych.

Przeprowadzenie audytu strony internetowej może pomóc w poprawie jej jakości, wydajności i bezpieczeństwa. To inwestycja, która może się opłacić, zwłaszcza jeśli Twoja strona jest kluczowym narzędziem w działalności biznesowej. Pomaga również uniknąć problemów i kosztownych napraw w przyszłości oraz poprawić doświadczenie użytkowników.

Podsumowanie Responsive Web Design

Tworzenie responsywnych stron internetowych ma ogromne znaczenie w erze multiplatformowej, gdzie różnorodne urządzenia są używane do przeglądania treści online. Dzięki responsywnym witrynom można zapewnić spójne i przyjemne doświadczenie użytkownika, a dzięki temu kreować konwersje oraz profesjonalny wizerunek marki. Dlatego też warto inwestować w techniki Responsive Web Design i korzystać z profesjonalnych firm do przeprowadzania audytów, aby zyskać przewagę konkurencyjną i zwiększyć zaufanie użytkowników.

Szymon Kapturkiewicz

autorem artykułu jest:

Szymon Kapturkiewicz

Jestem współtwórcą InterSynergy Software House, którego obszarem działań są technologie webowe i mobilne. W InterSynergy zajmuję się analityką biznesową, prowadzeniem warsztatów, w tym również kontaktami z Klientami. Każdą wolną chwilę poświęcam na rozwój w obszarach ekonomii i zarządzania projektami. Wspieram Klientów od strony zaplecza technicznego i doradztwie w zakresie rozwiązań sprzyjających zwiększaniu sprzedaży.

Powiązane wpisy