Aplikacja Webowa a Strona Internetowa | Wybierz rozwiązanie dla swojego biznesu

Aplikacja webowa a strona internetowa - Wybierz rozwiązanie dla swojego biznesu

19 lutego 2024

Jakie są potrzeby współczesnego biznesu, aby wyróżnił się on w Internecie? Istotne jest posiadanie nowoczesnych rozwiązań online, które przyciągną uwagę i pozwolą w sprawny sposób dokonać konwersji. W jaki sposób jednak to osiągnąć w erze zaawansowanych technologii i silnej konkurencji rynkowej? Przydatne w tej sytuacji może okazać się skorzystanie z możliwości aplikacji webowych.

Aplikacja webowa a strona internetowa

Na co dzień z pewnością korzystasz z aplikacji mobilnych lub przeglądarek internetowych. Czy słyszałeś jednak kiedyś o rozwiązaniu, jakim jest aplikacja webowa (internetowa)? To rodzaj oprogramowania, które pozwala połączyć zalety zarówno standardowych witryn, jak i programów mobilnych. Zatem czym są aplikacje internetowe oraz w jaki sposób współpracują one z innymi systemami?

Czym jest aplikacja webowa?

Aplikacja webowa (ang. web application) to program komputerowy, który działa zazwyczaj w przeglądarce internetowej użytkownika. Inaczej niż tradycyjne aplikacje mobilne i desktopowe, technologie webowe nie wymagają jednak pobierania i instalacji na komputerze użytkownika. Zamiast tego może on uzyskać dostęp do aplikacji poprzez przeglądarkę, co umożliwia korzystanie z niej na różnych urządzeniach, takich jak komputery, smartfony czy tablety. Aplikacje internetowe są oparte na popularnych językach programowania (HTML, CSS i JavaScript, a nawet PHP czy Python). Dodatkowo, serwery aplikacji wspierane są za pomocą przeglądarki internetowej w celu wspierania interakcji z bazą danych.

Różnice między aplikacją webową a stroną internetową

Definicje aplikacji webowej i strony internetowej są często zbliżone. Zwykle użytkownik nie ma nawet świadomości czy ma do czynienia z danego typu rozwiązaniem. Ponadto istnieją także technologie internetowe łączące oba te rozwiązania, takie jak aplikacje hybrydowe. Świadomość z jakiego programu korzystamy może nie być dla nas istotna na etapie przechodzenia ścieżki użytkownika, jednak kiedy decydujemy się na tworzenie aplikacji internetowych lub stron www, musimy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby odbiorców i wybrać wydajną ścieżkę komunikowania się. Jak zatem rozpoznać i dopasować rozwiązanie do swojego biznesu oraz czym dokładnie różnią się wymienione opcje?

Zacznijmy od porównania działania aplikacji webowych i witryn internetowych. Oba te rozwiązania są zwykle prezentowane w formie strony internetowej, jednak różnice można zauważyć na etapie interakcji różnych aplikacji z użytkownikiem. W tym przypadku strona internetowa to zazwyczaj statyczna forma, prezentująca informacje w sposób jednokierunkowy. Użytkownik przegląda treść, ale interakcje są ograniczone. Aplikacja webowa natomiast oferuje bardziej zaawansowaną technologicznie interakcję. Użytkownicy mogą wykonywać różne działania, wprowadzać dane i korzystać z dynamicznych funkcji, na które strona reaguje. W przypadku aplikacji internetowej możemy więc mówić o bardziej atrakcyjnych i spersonalizowanych działaniach, ukierunkowanych na klienta.

Również na poziomie złożoności i funkcjonalności zauważalne jest kilka istotnych różnic. Strona internetowa jest zwykle prosta i składa się z kilku podstron. Przeznaczona jest głównie do dostarczania informacji, podczas gdy aplikacja webowa może być bardziej zaawansowana i oferować rozbudowane funkcje, takie jak interaktywne formularze, obsługę kont użytkowników, dynamiczne aktualizacje danych itp. Często ma na celu rozwiązywanie konkretnych problemów i obsługę zadań użytkowników. W przypadku aplikacji webowych warto także zwrócić uwagę na bardziej zaawansowane mechanizmy przechowywania, takie jak bazy danych lokalnych, które pozwalają na bardziej rozbudowane funkcje, dostosowane do doświadczenia użytkownika. Ponadto, strona internetowa działa w przeglądarce internetowej, podczas gdy niektóre aplikacje webowe mogą być dostępne w sklepach internetowych typu App Store lub Google Play lub witrynach z dostępem do Internetu.

Granice między stroną internetową a aplikacją webową mogą się zacierać, a niektóre projekty łączą cechy nawet kilku charakterystycznych rodzajów technologii. Rozwiązaniem wykorzystującym procesy innych technologii są aplikacje hybrydowe. To rodzaj oprogramowania, które łączy cechy aplikacji internetowej i natywnej, czyli dedykowanej aplikacji dla danego urządzenia lub systemu. Programiści piszący natywne aplikacje optymalizują wydajność i dostosowują interfejs do wytycznych danego systemu operacyjnego. Zatem czym się różnią rozwiązania hybrydowe od pozostałych aplikacji? Korzystają one zarówno z technologii webowych, jak Java, HTML i CSS, ale mogą być także dostępne do pobrania jak tradycyjne aplikacje natywne.

Zalety aplikacji webowych

Aplikacje webowe posiadają kilka zalet, co przyczynia się do ich popularności i szerokiego zastosowania. Przede wszystkim są one dostępne zarówno za pośrednictwem przeglądarki internetowej, jak i do pobrania, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z nich na różnych urządzeniach, niezależnie od systemu operacyjnego. Aktualizacje aplikacji webowych, w przeciwieństwie do aplikacji desktopowych czy mobilnych, są wprowadzane bezpośrednio na serwerze, co oznacza, że użytkownicy od razu korzystają z najnowszej wersji bez konieczności ręcznej instalacji aktualizacji po stronie użytkownika.

Mogą one także obsługiwać duże ilości użytkowników i łatwo skalować się w miarę wzrostu zapotrzebowania. To sprawia, że są idealne dla przedsiębiorstw o zmiennej liczbie użytkowników. Ponadto, proces tworzenia aplikacji webowych dla różnych platform może być bardziej ekonomiczny niż tworzenie natywnych aplikacji dla każdego systemu. Jednocześnie utrzymywanie aplikacji webowych jest znacznie uproszczone dla właściciela.

Dodatkowym atutem jest sposób zarządzania gromadzonymi informacjami. Dostęp do aplikacji webowej odbywa się przez protokół HTTPS, co zapewnia bezpieczeństwo danych użytkownika, a aktualizacje bezpieczeństwa mogą być szybko wprowadzane przez dostawcę usługi hostingowej. Aplikacja webowa ułatwia także współpracę, ponieważ użytkownicy mogą pracować nad danymi w czasie rzeczywistym, niezależnie od swojego położenia.

Rodzaje aplikacji internetowych

Aplikacje webowe dzielą się na kilka rodzajów, które warto znać przed zleceniem stworzenia tego typu rozwiązania dla swojej firmy. Na co dzień na pewno spotkałeś się z najpopularniejszymi z nich, takimi jak aplikacje sprzedażowe. Jakie jeszcze rodzaje aplikacji webowych oferuje współczesna technologia?

  • Aplikacje społecznościowe - służą do interakcji i udostępniania treści z innymi użytkownikami w społeczności online. Umożliwiają korzystanie z takich funkcji jak chat, udostępnianie plików czy organizowanie rozmów grupowych.
  • Aplikacje e-commerce - pomagają w realizacji zakupów online, zarządzaniu sklepem czy śledzeniu zamówień. Funkcje obejmują przeglądanie produktów, składanie zamówień oraz płatności online.
  • Systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM) - ułatwiają gromadzenie, analizę i wykorzystanie informacji o klientach. Służą do śledzenia interakcji, zarządzania kontaktami, sprzedażą i marketingiem.
  • Systemy zarządzania treścią (CMS) - pozwalają na łatwe tworzenie i aktualizowanie treści na stronach internetowych. Są narzędziami, które umożliwiają łatwe zarządzanie i publikowanie treści bez konieczności zaawansowanej wiedzy technicznej.
  • Aplikacje bankowe i finansowe - wspierają zarządzanie finansami osobistymi, płatności online, transfery środków i monitorowanie rachunków.
  • Aplikacje edukacyjne - oferują zasoby edukacyjne online, kursy i narzędzia do nauki. Obejmują lekcje online, testy, interaktywne ćwiczenia i monitorowanie postępów ucznia.
  • Aplikacje multimedialne - służą do strumieniowania i udostępniania treści multimedialnych, takich jak muzyka, filmy i wideo.

To tylko niektóre przykłady aplikacji webowych, które towarzyszą Ci w życiu codziennym. Pokazują różnorodność zastosowań dostępnych w świecie online. Warto więc zastanowić się nad usprawnieniem procesów w swojej firmie i stworzeniem aplikacji dostosowanej do Twojej branży i potrzeb użytkowników.

Podsumowanie

Niewątpliwie aplikacje webowe są przyszłością prowadzenia biznesu online. Umożliwiają one więcej działań niż klasyczne strony i nie wymagają instalacji jak programy mobilne, dlatego rozwiązania webowe są dostosowane do wymagań nowoczesnego biznesu. Pozostaje jednak pytanie od czego właściwie zacząć, aby zaprogramować aplikację odpowiadającą na nasze oczekiwania i potrzeby? W tym celu warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą Ci w określeniu najważniejszych funkcji oraz przedstawią dostępne możliwości podczas darmowych konsultacji.

Avatar photo

autorem artykułu jest:

Julia Mackiewicz

W InterSynergy pełnię funkcję Marketing Managera i Redaktora treści publikowanych przez firmę. Prywatnie jestem zwolenniczką zwinnych metodyk zarządzania i marketingu 5.0. Na co dzień zajmuje się badaniem rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływu na rynek kreatywny.

Powiązane wpisy