Progressive Web App - Czym jest aplikacja PWA?

Progressive Web App - Czym jest aplikacja PWA?

25 czerwca 2024

Zastanawiasz się nad stworzeniem aplikacji mobilnej dla twojego biznesu? A może obecna technologia nie pozwala ci na optymalizację i dostarczanie pozytywnych User Experience?

Na szczęście na rynku dostępne jest wiele typów aplikacji, które oferują różnorodne funkcje, dostępne zarówno poprzez dostęp do sieci, jak i w trybie offline, a dzięki obecności w sklepach internetowych z aplikacjami, takimi jak Apple App Store czy Google Play są dostępne dla użytkowników na szeroką skalę. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwolą ci stworzyć swoją aplikację bez konieczności umieszczania jej na tego rodzaju platformach i zyskać większą kontrolę nad nią. Dowiedz się, czym jest Aplikacja PWA.

Czym jest PWA: Progressive Web App?

Wiesz z pewnością czym są aplikacje mobilne, jednak słyszałeś kiedyś o progresywnych aplikacjach internetowych? To nowoczesne podejście do projektowania, łączące najlepsze praktyki obecne w innych typach rozwiązań mobilnych.

Progressive Web App przypomina aplikację natywną, jednak zajmuje mniej pamięci, a przy tym pozwala korzystać ze wszystkich udogodnień dla właściciela, takich jak wysyłanie powiadomień typu push czy wprowadzanie regularnych aktualizacji, dlatego jeżeli myślisz o wdrożeniu aplikacji dla swojej firmy - sprawdź, czym jest Progressive Web App.

Technologia PWA: nowa jakość doświadczeń użytkownika

Celem Progressive Web Apps jest dostarczenie użytkownikom doświadczenia bliskiego aplikacjom mobilnym, przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii webowych takich jak JavaScript, CSS i HTML. PWA korzystają z kilku kluczowych technologii, które pozwalają im oferować zaawansowane funkcje:

 • Service Workers - To skrypty działające w tle, które pośredniczą między aplikacją a siecią, pozwalając na przechowywanie zasobów w pamięci podręcznej, zarządzanie powiadomieniami push i synchronizacją danych w tle.
 • Manifest Web App - Jest to plik JSON zawierający metadane dotyczące aplikacji, takie jak nazwa, ikona, kolory i inne ustawienia. Manifest umożliwia przekształcenie strony internetowej w aplikację, która może być zainstalowana na urządzeniu użytkownika.
 • Responsywny design - Dzięki technikom takim jak media queries i elastyczne siatki (flexbox, grid), PWA mogą dostosować swój wygląd i układ do różnych rozmiarów ekranów, zapewniając optymalne doświadczenia użytkownika na każdym urządzeniu.

Czym różni się aplikacja PWA od dedykowanej aplikacji mobilnej?

Progressive Web Apps i dedykowane aplikacje mobilne to dwie różne technologie, które służą dostarczaniu użytkownikom funkcjonalności i doświadczeń aplikacyjnych na urządzeniach mobilnych. Główną różnicą pomiędzy PWA a aplikacjami dedykowanymi jest fakt, iż te drugie wymagają pobrania i zainstalowania na urządzeniu mobilnym. Chociaż obie mają na celu zapewnienie użytkownikom wygodnego dostępu do usług i treści, różnią się pod wieloma względami, takimi jak sposobem budowy, dystrybucji, działanie offline, wydajność i koszty utrzymania. Poniżej przedstawiono główne różnice między PWA a dedykowanymi aplikacjami mobilnymi.

 1. PWA są budowane przy użyciu standardowych technologii webowych. Korzystają z nowoczesnych API przeglądarek, aby zapewnić funkcjonalność zbliżoną do aplikacji natywnych. Oznacza to, że jedna aplikacja PWA działa na wszystkich urządzeniach z przeglądarką internetową, niezależnie od systemu operacyjnego.

Dedykowane aplikacje mobilne natomiast budowane są z użyciem języków i narzędzi specyficznych dla danego systemu operacyjnego, takich jak Swift lub Objective-C dla iOS oraz Kotlin lub Java dla Androida. Każda platforma (iOS, Android) wymaga stworzenia i utrzymania oddzielnej wersji aplikacji.

 1. Aplikacje PWA muszą spełniać określone wymagania, które są wdrażane na serwery, dostępne za pośrednictwem adresów URL i indeksowane przez wyszukiwarki. Użytkownicy mogą instalować PWA bezpośrednio z przeglądarki, dodając je do pulpitu urządzenia jednym kliknięciem. PWA nie muszą także być zatwierdzane i dystrybuowane przez sklepy z aplikacjami, co eliminuje proces weryfikacji.

Dedykowane aplikacje mobilne muszą być pobierane i instalowane za pośrednictwem App Store (iOS) lub Google Play (Android), co wiąże się z procesem weryfikacji i akceptacji przez te sklepy. Zapewniają one jednak lepsze wykorzystanie funkcji urządzenia a tym samym oferują większy komfort pracy. Dodatkowo brak konieczności umieszczania aplikacji PWA w sklepach z aplikacjami powoduje, że nie mają one szansy na promocję wśród użytkowników szukających aplikacji po danych frazach.

 1. Aplikacje PWA pozwalają na stworzenie skrótu na ekranie urządzenia, dzięki czemu możliwe jest przeglądanie i korzystanie z większości funkcjonalności strony bez dostępu do Internetu. Dedykowane aplikacje mobilne mogą również oferować pełną funkcjonalność offline.
 2. Choć PWA mogą oferować wiele funkcji, są ograniczone do możliwości przeglądarki internetowej. Mogą nie mieć dostępu do wszystkich funkcji sprzętowych urządzenia. Dobrze zoptymalizowane PWA działają bardzo szybko, ale w niektórych przypadkach mogą być wolniejsze niż aplikacje natywne. Dedykowane aplikacje mobilne mają pełny dostęp do wszystkich zasobów i interfejsów API urządzenia, co pozwala na wykorzystanie pełnej mocy obliczeniowej i funkcji sprzętowych. Zwykle oferują lepszą wydajność i płynniejsze działanie niż PWA.
 3. Ponieważ PWA działają w przeglądarkach, wystarczy stworzyć jedną aplikację, co obniża koszty i czas potrzebny na rozwój. Wprowadzanie zmian i aktualizacji jest prostsze, ponieważ wystarczy zaktualizować aplikację na serwerze.

Dedykowane aplikacje mobilne wymagają natomiast tworzenia i utrzymania oddzielnych wersji aplikacji dla iOS i Androida, co zwiększa koszty. Tworzenie aplikacji mobilnych jest też bardziej czasochłonne, a każda aktualizacja musi być zatwierdzona przez sklepy z aplikacjami.

Popularne aplikacje PWA

Progressive Web Applications zdobywają coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Wiele znanych firm zdecydowało się na wdrożenie tej technologii, co przyniosło im wymierne korzyści w postaci zwiększonego zaangażowania użytkowników, szybszego działania aplikacji oraz niższych kosztów utrzymania. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów popularnych aplikacji PWA oraz korzyści, jakie przyniosły one ich twórcom i użytkownikom.

 • Twitter Lite to lekka wersja popularnej aplikacji społecznościowej Twitter, która działa jako PWA. Jest zaprojektowana z myślą o użytkownikach w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do szybkiego internetu może być ograniczony.
 • Pinterest to platforma do odkrywania i zapisywania pomysłów w formie pinów. Jej aplikacja PWA oferuje pełne doświadczenie użytkownika, podobne do aplikacji natywnej, z szybkim ładowaniem i responsywnością.
 • Starbucks stworzył PWA, które umożliwia użytkownikom przeglądanie menu, składanie zamówień i płacenie online. Aplikacja jest zoptymalizowana pod kątem działania offline, co jest kluczowe dla użytkowników w miejscach z ograniczonym dostępem do internetu.
 • Uber opracował lekką wersję swojej aplikacji jako PWA, umożliwiającą szybkie zamawianie przejazdów nawet na starszych urządzeniach i wolniejszych połączeniach internetowych.
 • Forbes, jedna z najpopularniejszych stron z wiadomościami finansowymi, przekształciła swoją stronę mobilną w PWA, aby poprawić doświadczenia użytkowników.

Kiedy warto stosować aplikacje PWA?

Aplikacje progresywne to zaawansowane aplikacje webowe, które łączą zalety stron internetowych i natywnych aplikacji mobilnych, jednak decyzja o stworzeniu PWA dla firmy powinna być dobrze przemyślana i oparta na specyficznych potrzebach i celach biznesowych. Poniżej przedstawiono sytuacje, w których warto rozważyć wdrożenie PWA.

 1. Optymalizacja doświadczeń mobilnych: Jeżeli firma chce poprawić doświadczenia użytkowników mobilnych, aplikacja PWA może być idealnym rozwiązaniem. Dzięki szybkiemu ładowaniu, responsywnemu designowi i możliwości działania offline, PWA oferują lepsze wrażenia niż tradycyjne strony mobilne.
 2. Ograniczony budżet na rozwój aplikacji: Rozwój i utrzymanie oddzielnych natywnych aplikacji dla różnych platform może być kosztowne i czasochłonne. PWA są tańszą alternatywą, ponieważ wystarczy stworzyć jedną aplikację, która działa na wszystkich urządzeniach z przeglądarką.
 3. Dostęp do globalnej publiczności: PWA mogą być łatwo dostępne dla szerokiego grona użytkowników, niezależnie od platformy czy urządzenia, co jest szczególnie istotne dla firm chcących dotrzeć do międzynarodowej publiczności.
 4. Częste aktualizacje i zmiany treści: Aplikacja PWA umożliwia łatwe i szybkie aktualizacje bez konieczności przechodzenia przez proces weryfikacji w sklepach z aplikacjami. Aktualizacje mogą być wprowadzane na bieżąco, co jest korzystne dla firm, które często zmieniają treści lub funkcje swoich aplikacji.
 5. Lepsze zaangażowanie użytkowników: PWA mogą zwiększyć zaangażowanie użytkowników dzięki funkcjom takim jak powiadomienia push na smartfonach, możliwościom dodania aplikacji do ekranu głównego i działaniu offline. Te funkcje mogą prowadzić do częstszego korzystania z aplikacji i wyższej retencji użytkowników.

Aplikacja PWA - Podsumowanie

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił ci nie tylko dowiedzieć się, czym są Progressive Web Apps, ale także pomógł poznać aspekty, które warto rozważyć podczas tworzenia swoich rozwiązań cyfrowych. PWA mogą znacząco poprawić doświadczenia użytkowników mobilnych, obniżyć koszty rozwoju, zwiększyć dostępność aplikacji czy ułatwić częste aktualizacje. Dlatego też firmy, które chcą szybko wejść na rynek z aplikacją mobilną, dotrzeć do szerokiej publiczności lub poprawić wydajność swoich aplikacji, powinny rozważyć wdrożenie PWA jako strategicznego rozwiązania technologicznego.

Avatar photo

autorem artykułu jest:

Julia Mackiewicz

W InterSynergy pełnię funkcję Marketing Managera i Redaktora treści publikowanych przez firmę. Prywatnie jestem zwolenniczką zwinnych metodyk zarządzania i marketingu 5.0. Na co dzień zajmuje się badaniem rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływu na rynek kreatywny.

Powiązane wpisy