Projektowanie i tworzenie stron internetowych: Przewodnik dla początkujących

Projektowanie i tworzenie stron internetowych: Przewodnik dla początkujących

23 kwietnia 2024

Jak współcześnie wygląda proces zakupowy przeciętnego klienta? Załóżmy, że szuka on konkretnego produktu lub usługi, który akurat możesz mu zaoferować. W idealnym przypadku zaczyna od wpisania hasła do dowolnej wyszukiwarki, która kieruje go na twoją stronę internetową i tam dokonuje zakupu. Okazuje się, że produkt spełnia oczekiwania klienta, który wkrótce staje się stałym użytkownikiem twojej witryny. W rzeczywistości nie wszystko jest jednak takie proste.

Proces zakupowy jest w rzeczywistości wieloetapowy i często może zostać przerwany. Na takie działanie wpływa wiele czynników, takich jak skomplikowana struktura strony lub słabe pozycjonowanie sklepu internetowego, przez co klient nie trafia nawet na stronę główną witryny. Być może jako przedsiębiorca nie posiadasz swojej strony internetowej, więc klient nie ma możliwości odnalezienia jej w wynikach wyszukiwania? Ten poradnik pomoże Ci zrozumieć kilka kluczowych czynników, które warto uwzględnić, chcąc zwiększyć swoją widoczność w Internecie poprzez stworzenie projektu strony internetowej.

Podstawy projektowania stron internetowych

Zanim przejdziemy do elementów niezbędnych do stworzenia projektu intuicyjnej witryny internetowej, zastanówmy się. dlaczego właściwie posiadanie własnej strony jest tak istotne dla firm chcących rozwijać się na większą skalę.

Znaczenie stron internetowych dla biznesu

Wróćmy na chwilę do naszej początkowej sytuacji. W obecnie dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym stworzenie strony internetowej to właściwie konieczny krok do rozwoju swojej działalności online. Odpowiednio zbudowana strona internetowa powinna skupiać się na realizacji kilku istotnych czynników takich jak:

 • wydajność i szybkość strony
 • atrakcyjny projekt graficzny
 • treść i zawartość strony

Profesjonalne wykonanie strony internetowej zgodnie z tymi wartościami pozwala na zwiększenie widoczności w przestrzeni wirtualnej, a pozytywny odbiór strony wpływa na dalsze decyzje zakupowe użytkowników. Od czego jednak zacząć projektowanie serwisów w przeglądarkach internetowych?

Obecnie istnieje wiele kreatorów, pozwalających tworzyć strony samodzielnie i bez umiejętności kodowania w języku HTML. Takie programy udostępniają darmowe szablony ułatwiające proces tworzenia witryny. Szybko jednak może okazać się, że używanie takich stron może nie dostarczać wystarczających rozwiązań dla naszego biznesu.

Chcąc wyróżnić się na tle konkurencji, warto zastanowić się nad skorzystaniem z intuicyjnych systemów zarządzania treścią (CMS) czy wsparcia zespołów zajmujących się realizacją stron internetowych. Projekty stworzone przez profesjonalistów charakteryzują się skuteczną optymalizacją strony pod kątem przeglądarek, stosowaniem nowoczesnych narzędzi do budowy strony i unikalną warstwą graficzną. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz prowadzić swój biznes internetowy i chcesz uniknąć dużych kosztów strony internetowej, wystarczą Ci gotowe projekty stron statycznych, które znajdziesz w kreatorach stron www (m.in. popularnym WordPressie).

Korzyści z posiadania profesjonalnej strony internetowej

Wiesz już, jak ważne jest świadome projektowanie i tworzenie stron internetowych. Warto jednak pamiętać, że każdy proces realizacji takich projektów będzie przebiegał inaczej. Głównym zadaniem dobrze zaprojektowanej i wdrożonej strony internetowej, będzie osiąganie konwersji. Dla nowoczesnych witryn internetowych wyznacznikiem sukcesu strony mogą być zakupione produkty, liczba odwiedzin czy pozyskane leady. Wpływ na wszystkie te wyniki ma wygląd i działanie strony, dlatego warto zadbać o ich odpowiednią realizację.

Strona internetowa jest wizytówką firmy w wirtualnym świecie. Dzięki profesjonalnemu designowi i treściom, właściciel firmy może budować i kształtować wizerunek marki, zyskując zaufanie klientów. Posiadanie własnej strony internetowej umożliwia mu dotarcie do globalnego grona odbiorców, w tym udostępnienie podstawowych informacji o produkcie lub usłudze, godzinach otwarcia, lokalizacji firmy i kontaktach. To sprawia, że potencjalni klienci są lepiej poinformowani przed podjęciem decyzji zakupowych. Strona internetowa to także doskonałe narzędzie marketingowe. Poprzez blogowanie, publikowanie artykułów i udostępnianie treści na mediach społecznościowych, właściciele firm mogą dotrzeć do swojej grupy docelowej i budować lojalność klientów.

Design i funkcjonalność stron internetowych

Proces tworzenia strony www od podstaw jest zwykle dość zróżnicowany w zależności od naszych potrzeb, technologii czy użytych narzędzi. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych elementach.

Kluczowe elementy udanego designu

Projektowanie strony internetowej zależy zarówno od potrzeb właścicieli firmy, jak i wymagań użytkowników. Wiesz już, że do stworzenia prostych stron internetowych nie potrzebujesz znajomości języka HTML. Jeżeli jednak zależy Ci, aby twoja strona była odpowiednio dopasowana do klientów i generowała jak największe zyski, powinieneś skorzystać z podstawowych zasad projektowania UX Design (User Experience).

Jest to proces umożliwiający tworzenie produktów cyfrowych, które są łatwe w obsłudze, intuicyjne i satysfakcjonujące dla użytkowników. Kluczowe elementy projektowania UX są niezbędne do stworzenia wyjątkowych doświadczeń, które przyciągają, angażują i zadowalają odbiorców. Skupmy się na kliku z nich, o których powinieneś pamiętać podczas projektowania swojej strony www:

 • Badania użytkowników: Badania nad potrzebami, celami i zachowaniami użytkowników są fundamentem projektowania UX. Prawidłowe zrozumienie grupy docelowej pozwala projektantom na dostosowanie produktu do ich preferencji. Badania te mogą obejmować wywiady, analizę konkurencji, testy użytkownicze i inne techniki, które pozwalają na poznanie głębokiego kontekstu, w jakim użytkownicy będą korzystać z produktu.
 • Persona użytkownika: Persona użytkownika to fikcyjna reprezentacja archetypowego użytkownika produktu. Projektanci UX tworzą je, aby lepiej zrozumieć potrzeby, cele i motywacje użytkowników. Persona pomaga w podejmowaniu decyzji projektowych z perspektywy użytkownika i zapewnieniu, że projekt jest dopasowany do ich oczekiwań.
 • Prostota i intuicyjność: Interfejs użytkownika powinien być prosty i intuicyjny. Użytkownicy powinni natychmiast rozumieć, jak korzystać z produktu bez zbędnych komplikacji. Minimalistyczny design, jasne ikony, czytelny tekst i spójne układy są kluczowe dla zapewnienia intuicyjności.
 • Estetyka: Estetyka w projektowaniu UX oznacza, że ​​elementy interfejsu, takie jak kolorystyka, typografia, układ czy grafiki, powinny być spójne na całej stronie lub w aplikacji. Spójność pomaga użytkownikom w łatwiejszym nawigowaniu po produkcie i zrozumieniu, jak korzystać z różnych funkcji.
 • Dostępność: Projektowanie z myślą o dostępności jest kluczowe dla tworzenia produktów, które są dostępne dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich umiejętności czy ograniczeń. To obejmuje zapewnienie czytelności dla osób z niepełnosprawnościami, wsparcie dla czytników ekranowych, możliwość dostosowania rozmiaru tekstu i wiele innych funkcji.
 • Personalizacja: Personalizacja doświadczenia użytkownika może znacznie poprawić UX, czyniąc go bardziej relewantnym dla indywidualnych potrzeb użytkowników. To może obejmować proponowanie zalecanych treści, dostosowywanie preferencji, czy nawet tworzenie spersonalizowanych ścieżek użytkownika w zależności od ich zachowań i interakcji.

Kluczowe elementy projektowania UX są niezbędne do stworzenia produktów cyfrowych, które przyciągają, angażują i zadowalają użytkowników, dlatego też powinny być integralną częścią procesu projektowania stron www.

Użyteczność i nawigacja

Tworząc projekt strony, warto skupić się nie tylko na przejrzystym interfejsie, ale także łatwym dostępie do podstron i prostej ścieżce zakupowej klienta. Nawigacja i użyteczność są w tym przypadku fundamentalnymi elementami, które kształtują doświadczenia użytkowników na stronach internetowych, aplikacjach i innych platformach online.

Nawigacja jest jak mapa, która pomaga użytkownikom odnaleźć się w gąszczu treści online. To, jak łatwo użytkownicy mogą nawigować po stronie internetowej czy aplikacji, ma ogromne znaczenie dla ich doświadczenia. Intuicyjna nawigacja powinna być oparta na prostych i zrozumiałych konwencjach, takich jak menu, linki, przyciski czy paski nawigacyjne. Ważne jest również, aby zachować spójność na różnych stronach produktu, co pozwoli użytkownikom poczuć się komfortowo i pewnie podczas przemieszczania się między nimi.

Istnieje wiele różnych sposobów implementacji nawigacji, w zależności od charakterystyki danej witryny czy aplikacji. Przykładowo, strony internetowe mogą korzystać z nawigacji górnej, bocznej, dolnej lub nawet nawigacji opartej na wyszukiwaniu. Kluczem do sukcesu jest dostosowanie rodzaju nawigacji do potrzeb i oczekiwań użytkowników, aby zapewnić im łatwe i wygodne korzystanie z produktu.

Użyteczność odnosi się do tego, jak łatwo i efektywnie użytkownicy mogą osiągać swoje cele na stronie internetowej czy w aplikacji. Projektanci UX muszą zapewnić, że produkt jest użyteczny, czyli dostarcza wartość dla użytkownika. Aby to osiągnąć, należy zadbać o klarowność treści, zrozumiałość komunikatów, szybkość działania oraz intuicyjność interakcji. Użyteczność jest kluczowa dla zachęcenia użytkowników do powrotu do produktu i budowania lojalności wobec marki.

Dobra nawigacja i użyteczność mają bezpośredni wpływ na konwersje i sukces biznesowy. Jeśli użytkownicy łatwo znajdują to, czego szukają, są bardziej skłonni do dokonywania zakupów, subskrybowania usług czy wykonywania innych pożądanych działań. Z drugiej strony, niejasna nawigacja i słaba użyteczność mogą prowadzić do frustracji użytkowników, opuszczania strony i utraty potencjalnych klientów.

Badania rynku i analiza użytkowników

Badania użytkowników są fundamentalnym elementem tworzenia stron www, ponieważ pozwalają na zrozumienie, czego naprawdę potrzebują i oczekują użytkownicy od strony www. Zrozumienie tych potrzeb pozwala projektantom tworzyć produkty, które są dopasowane do ich oczekiwań, co z kolei przekłada się na wyższą satysfakcję, większą konwersję i lojalność wobec marki. Istnieje kilka skutecznych sposobów na zdobywanie wiedzy o potrzebach użytkownika:

 • Wywiady z użytkownikami: Wywiady z użytkownikami to jedna z najważniejszych technik badawczych, które pozwalają projektantom na poznanie głębszego kontekstu, w jakim użytkownicy korzystają ze strony internetowej. Wywiady mogą być przeprowadzane zarówno osobiście, jak i online, i mogą obejmować pytania dotyczące doświadczeń użytkownika, oczekiwań, problemów i preferencji związanych z witryną.
 • Analiza danych analitycznych: Analiza danych analitycznych to kolejny ważny aspekt badania użytkowników. Dzięki narzędziom takim jak Google Analytics, projektanci mogą zbierać informacje na temat zachowań użytkowników na stronie internetowej, takich jak liczba odwiedzin, średni czas spędzony na stronie, ścieżki użytkowników i wiele innych. Analiza tych danych może dostarczyć cennych wskazówek dotyczących tego, jak użytkownicy korzystają ze strony i gdzie mogą występować problemy.
 • Testowanie użytkownika: Testowanie użytkownika to proces sprawdzania strony internetowej z udziałem rzeczywistych użytkowników, aby zbadać, jak dobrze produkt spełnia ich potrzeby i oczekiwania. Testowanie może być przeprowadzane na różnych etapach projektowania, począwszy od wczesnych prototypów aż po finalną wersję strony internetowej.
 • Grupy fokusowe: Grupy fokusowe to kolejna technika badawcza, która polega na zbieraniu opinii i feedbacku od grupy użytkowników w kontekście grupowej dyskusji moderowanej przez badacza. Grupy fokusowe mogą dostarczyć głębszego zrozumienia oczekiwań i preferencji użytkowników, a także wyłonić nowe pomysły i sugestie dotyczące funkcjonalności i wyglądu strony internetowej.
 • Analiza konkurencji: Analiza konkurencji polega na badaniu i analizowaniu stron internetowych konkurencyjnych firm, aby zidentyfikować najlepsze praktyki, trendy i innowacje w projektowaniu. Badanie konkurencji może dostarczyć cennych wskazówek dotyczących tego, jakie funkcje i rozwiązania są popularne w danej branży.

Badania użytkowników przynoszą szereg kluczowych korzyści dla projektowania stron internetowych. Pozwalają one projektantom lepiej zrozumieć oczekiwania użytkowników, co umożliwia tworzenie stron dostosowanych do ich potrzeb. Badania użytkowników pomagają również w identyfikowaniu problemów i wyzwań związanych z witryną oraz dostarczają cennych wskazówek dotyczących tego, jak można je rozwiązać.

Tworzenie skutecznej treści na stronach internetowych

Optymalizacja stron internetowych odgrywa istotną rolę w zapewnieniu, że strona jest szybka, wydajna i łatwa w użytkowaniu. Optymalizacja wpływa na różne aspekty witryny, takie jak responsywność, szybkość ładowania, czytelność treści i wiele innych, które przekładają się na pozytywne doświadczenia użytkowników. Właściwie zoptymalizowana strona www może również poprawić pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania, co z kolei przyczynia się do zwiększenia ruchu na stronie.

Szybkość ładowania strony ma ogromne znaczenie dla użytkowników. Według badań, użytkownicy oczekują, że strona załaduje się w ciągu dwóch sekund, a każda kolejna sekunda opóźnienia może prowadzić do utraty zainteresowania i jej opuszczenia. Aby zoptymalizować szybkość ładowania strony, można skorzystać z różnych technik, takich jak kompresja obrazów, minimalizacja kodu HTML, CSS i JavaScript, wykorzystanie CDN (Content Delivery Network) i wiele innych.

Responsywność strony internetowej oznacza, że ​​jest ona zoptymalizowana do wyświetlania na różnych urządzeniach, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, tablety i smartfony. W dzisiejszych czasach, gdzie coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych, responsywność jest niezbędna dla zapewnienia pozytywnego doświadczenia użytkownika. Projektując responsywną stronę internetową, należy zadbać o czytelność treści, łatwość nawigacji i odpowiednie dostosowanie do różnych rozmiarów ekranów.

Czytelność treści strony odgrywa kluczową rolę w jej optymalizacji. Tekst powinien być czytelny, zrozumiały i łatwy do przeczytania dla użytkowników. Ważne jest również zadbanie o odpowiednią wielkość czcionki, odstępy między liniami, kolor tekstu i tła oraz używanie czytelnych fontów. Poprawna czytelność treści przyczynia się do łatwiejszego zrozumienia informacji i lepszej nawigacji po stronie.

Optymalizacja SEO (Search Engine Optimization) jest kluczowym elementem optymalizacji strony internetowej. Pozwala ona na poprawę widoczności witryny w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na zwiększenie ruchu organicznego. Kluczowe elementy optymalizacji SEO obejmują optymalizację treści pod kątem słów kluczowych, budowanie linków, zoptymalizowane metatagi i wiele innych.

Warto również zadbać o odpowiednią dostępność strony www tzn. zapewnienie czytelności dla osób z niepełnosprawnościami, wsparcie dla czytników ekranowych, możliwość dostosowania rozmiaru tekstu i wiele innych funkcji, które ułatwiają korzystanie z witryny dla wszystkich użytkowników.

Poprawna optymalizacja strony www i dostępność zapewniają szybkie ładowanie, łatwą nawigację, czytelność treści oraz dostępność dla wszystkich użytkowników, co przekłada się na zwiększoną satysfakcję, wzrost konwersji i lojalność wobec marki. Dlatego też tworzenie stron www powinno obejmować zarówno optymalizację, jak i dostępność, aby zapewnić najlepsze możliwe doświadczenia użytkownika.

Projektowanie i tworzenie stron internetowych - Podsumowanie

Mamy nadzieję, że artykuł dostarczył Ci wiele cennych wskazówek, które wykorzystasz podczas projektowania pierwszej strony internetowej lub produktów cyfrowych. Widzisz już na pewno, jak strona www danej marki może wpływać na jej wysoki współczynnik konwersji i wzrost rozpoznawalności w środowisku wirtualnym. Aby jednak tak się stało, niezbędne jest odpowiednie zaprojektowanie i zoptymalizowanie strony, wprowadzenie na serwery, a następnie zarządzanie klientami w systemach CMS. Te działania wymagają już wyższego stopnia zaawansowania, dlatego, jeżeli będziesz chciał wciąż rozwijać swój projekt, warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak Web Designerzy lub zespoły software house.

Avatar photo

autorem artykułu jest:

Julia Mackiewicz

W InterSynergy pełnię funkcję Marketing Managera i Redaktora treści publikowanych przez firmę. Prywatnie jestem zwolenniczką zwinnych metodyk zarządzania i marketingu 5.0. Na co dzień zajmuje się badaniem rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływu na rynek kreatywny.

Powiązane wpisy